23ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου: Οι ταινίες που θα προβληθούν

Δημοσίευση: 17 Μαρτίου 2023, 03:19
Συντάκτης:

Το Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου Ελλάδος επιστρέφει 21 με 29 Μαρτίου 2023 για το καθιερωμένο ανοιξιάτικο ραντεβού του με το κοινό, με πλούσιο πρόγραμμα και σε περισσότερες πόλεις. Εκτός από την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη, το Φεστιβάλ φέτος θα διεξαχθεί ταυτόχρονα και στη Λάρισα, την Πάτρα, τα Χανιά και το Ηράκλειο.

<a href="/festival-gallofonoy-kinimatografoy/24o-fff-me-ton-paniko-mas-systithike-i-zistin-trie/69740">24ο FFF: Με τον "Πανικό" μας συστήθηκε η Ζιστίν Τριέ</a>ΣΧΕΤΙΚΑ24ο FFF: Με τον "Πανικό" μας συστήθηκε η Ζιστίν Τριέ

Το πρόγραμμα, με 51 μεγάλου μήκους ταινίες, 6 μεσαίου και 12 μικρού μήκους ταινίες, παρουσιάζεται σε 7 ενότητες και θα δώσει στο κοινό την ευκαιρία για 9 μέρες να ανακαλύψει ταινίες σε αβάν πρεμιέρ, αποκλειστικές προβολές, συναντήσεις με συντελεστές και παράλληλες δράσεις.

10 ταινίες παρουσιάζονται στο Διαγωνιστικό, 6 ταινίες σε ειδικές προβολές, ενώ το Πανόραμα Γαλλόφωνου Κινηματογράφου αναδεικνύει 17 ταινίες που δεν έχουν βρει ακόμα ελληνική διανομή.

Η σημαντική συμμετοχή των γαλλόφωνων πρεσβειών οδήγησε στη δημιουργία ξεχωριστής ενότητας στο πρόγραμμα του φεστιβάλ, το Πανόραμα των Γαλλόφωνων Πρεσβειών, με συμμετοχές από το Βέλγιο, τον Καναδά, το Λουξεμβούργο, την Ελβετία, την Τσεχία, την Ρουμανία και τη Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό.

Η ΚΡΙΤΙΚΉ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΆΛ

Η φετινή Κριτική Επιτροπή του Φεστιβάλ απαρτίζεται από τον σκηνοθέτη και σεναριογράφο Γιάννη Οικονομίδη ο οποίος θα είναι και ο Πρόεδρος της Επιτροπής και τους Κάτια Γκουλιώνη (ηθοποιός), Φοίβο Δεληβοριά (μουσικός, ηθοποιός), Άννα-Μαρία Παπαχαραλάμπους (ηθοποιός) και Φώτη Σεργουλόπουλο (παρουσιαστής, ηθοποιός).

ΤΑ ΒΡΑΒΕΙΑ

Θα απονεμηθούν και φέτος δύο βραβεία, φιλοτεχνημένα από τον οίκο ZOLOTAS, στις ταινίες που συμμετέχουν στο διαγωνιστικό τμήμα του Φεστιβάλ:

Το Βραβείο της Κριτικής Επιτροπής, το οποίο απονέμεται από την κριτική επιτροπή του φεστιβάλ και αποτελεί μια προσφορά της NOVA. Ο φορέας αυτός υποστηρίζει ως χορηγός επικοινωνίας την προώθηση της ταινίας όταν αυτή προβληθεί στις ελληνικές αίθουσες.

Το Βραβείο Κοινού, το οποίο απονέμεται κατόπιν ψηφοφορίας των θεατών κατά την έξοδό τους από τις προβολές των ταινιών που συμμετέχουν στο διαγωνιστικό τμήμα. Το Βραβείο Κοινού, προσφορά της μπίρας Fischer, απονέμεται στον διανομέα της βραβευμένης ταινίας στην Ελλάδα για την προώθησή της κατά την προβολή της στις ελληνικές αίθουσες.

ΝοέμβριοςΝοέμβριος

 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΌ ΤΜΉΜΑ

La Syndicaliste | Εύκολος Στόχος — Jean-Paul Salomé — με τους: Isabelle Huppert, Grégory Gadebois, François-Xavier Demaison, Pierre Deladonchamps, Marina Foïs, Yvan Attal — 122' — 2022

L'Innocent | Τα Πάνω Κάτω — Louis Garrel — με τους: Roschdy Zem, Noémie Merlant, Louis Garrel, Anouk Grinberg — 99' — 2022

Kompromat | Ένοχο Υλικό — Jérôme Salle — με τους: Gilles Lellouche, Joanna Kulig, Louis-Do de Lencquesaing — 127' — 2022

Les Miens | Οι Δικοί μου — Roschdy Zem — με τους: Sami Bouajila, Roschdy Zem, Meriem Serbah, Maïwenn — 86' — 2022

Saint Omer | Σεντ Ομέρ — Alice Diop — με τους: Kayije Kagame, Guslagie Malanda, Valérie Dréville, Aurélia Petit — 123' — 2022

Novembre | Νοέμβρης — Cédric Jimenez — με τους: Jean Dujardin, Anaïs Demoustier, Sandrine Kiberlain, Jérémie Renier, Lyna Khoudri — 100' — 2022

Les Enfants des autres | Τα Παιδιά των Άλλων — Rebecca Zlotowski — με τους: Virginie Efira, Roschdy Zem, Chiara Mastroianni — 104' — 2022

L’Origine du mal | Η Ρίζα του Κακού — Sébastien Marnier — με τους: Laure Calamy, Doria Tillier, Dominique Blanc, Suzanne Clément, Céleste Brunnquell — 125' — 2022

Chronique d'une liaison passagère | Το Χρονικό Ενός Εφήμερου Έρωτα — Emmanuel Mouret — με τους: Sandrine Kiberlain, Vincent Macaigne — 100' — 2022

Petite fleur | Μικρό Λουλούδι — Santiago Mitre — με τους: Daniel Hendler, Vimala Pons, Melvil Poupaud, Sergi López — 98' — 2022

 

ΚυκλάδεςΚυκλάδες

ΕΙΔΙΚΈΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

ΕΝΑΡΞΗ: Mon Crime | Το Έγκλημά μου — François Ozon — με τους: Nadia Tereszkiewicz, Rebecca Marder, Isabelle Huppert, Dany Boon, Fabrice Luchini — 102' — 2023

ΛΗΞΗ: Les Trois Mousquetaires : D'Artagnan | Οι Τρεις Σωματοφύλακες: Ντ' Αρτανιάν — Martin Bourboulon — με τους: François Civil, Vincent Cassel, Romain Duris, Pio Marmaï, Eva Green, Louis Garrel, Vicky Krieps — 110' — 2023

Les Cyclades | Κυκλάδες — Marc Fitoussi — με τους: Laure Calamy, Olivia Cote, Kristin Scitt Thomas — 110' — 2022

Le Petit Nicolas: Qu'est-ce qu'on attend pour être heureux ? | Ο Μικρός Νικόλας: Τι Περιμένουμε για να Είμαστε Ευτυχισμένοι; — Amandine Fredon, Benjamin Massoubre — με τους: Laurent Lafitte, Alain Chabat, Simon Faliu — 82' — 2022

Simone, le voyage du siècle | Simone: Το Ταξίδι του Αιώνα — Olivier Dahan — με τους: Elsa Zylberstein, Rebecca Marder, Élodie Bouchez, Judith Chemla, Olivier Gourmet — 140' — 2021

Les nuits fauves | Άγριες Νύχτες — Cyril Collard — με τους: Cyril Collard, Romane Bohringer, Carlos López, Maria Schneider — 126' — 1992

Σχετικά με την ΤζοάνΣχετικά με την Τζοάν

ΠΑΝΌΡΑΜΑ ΓΑΛΛΌΦΩΝΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΆΦΟΥ

Last dance | Τελευταίος Χορός — Delphine Lehericey — με τους: François Berléand, Kacey Mottet Klein, La Ribot — 84' — 2022

Le monde après nous | Ο Κόσμος Μετά από Μας — Louda Ben Salah-Cazanas — με τους: Aurélien Gabrielli, Louise Chevillotte, Saadia Bentaïeb, Jacques Nolot — 85' — 2021

Petites | Ανήλικες Μητέρες — Julie Lerat-Gersant — με τους: Pili Groyne, Romane Bohringer, Victoire Du Bois — 90' — 2022

Azuro | Αζούρο — Matthieu Rozé — με τους: Valérie Donzelli, Yannick Choirat, Nuno Lopes, Maya Sansa, Thomas Scimeca — 104' — 2022

Grand Paris | Μεγάλο Παρίσι — Martin Jauvat — με τους: Sébastien Chassagne, Martin Jauvat, William Lebghil, Mahamadou Sangaré — 80' — 2022

Tout le monde aime Jeanne | Όλοι Αγαπούν τη Ζαν — Céline Devaux — με τους: Blanche Gardin, Laurent Lafitte, Maxence Tual — 95' — 2022

Des garçons de province | Αγόρια από την Επαρχία — Gaël Lépingle — με τους: Léo Pochat, Yves Batek Mendy, Edouard Prévot, Serge Renko, Cathy Cerda, Tanya Lopert — 83' — 2022

Annie Colère | Θυμωμένη Άννυ — Blandine Lenoir — με τους: Laure Calamy, Zita Hanrot, India Hair — 119' — 2022

L'Établi | Γραμμή Παραγωγής — Mathias Gokalp — με τους: Swann Arlaud, Mélanie Thierry, Olivier Gourmet, Denis Podalydès — 117' — 2022

La Grande Magie | Η Μεγάλη Μαγεία — Noémie Lvovsky — με τους: Denis Podalydès, Noémie Lvovsky, Sergi López, Damien Bonnard, Judith Chemla, Rebecca Marder — 110' — 2022

La Dérive des continents (au Sud) | Η Μετατόπιση των Ηπείρων (Νότος) — Lionel Baier — με τους: Isabelle Carré, Théodore Pellerin, Ursina Lardi, Ivan Georgiev, Tom Villa, Daphne Scoccia, Adama Diop — 89' — 2022

Libre Garance ! | Ελεύθερη Γκαράνς! — Lisa Diaz — με τους: Grégory Montel, Laetitia Dosch, Lolita Chammah, Azou Gardahaut-Petiteau, Jeanne Vallet de Villeneuve, Simone Liberati — 97' — 2022

À l'ombre des filles | Φυλακισμένες Πέρδικες — Étienne Comar — με τους: Alex Lutz, Veerle Baetens, Agnès Jaoui, Hafsia Herzi, Marie Berto — 106' — 2021

À propos de Joan | Σχετικά με την Τζοάν — Laurent Larivière — με τους: Isabelle Huppert, Lars Eidinger, Swann Arlaud, Freya Mavor, Florence Loiret Caille — 101' — 2022

Les Goûts et les Couleurs | Περί Ορέξεως — Michel Leclerc — με τους: Rebecca Marder, Félix Moati, Judith Chemla, Philippe Rebbot — 110' — 2022

Bowling Saturne | Bowling Saturne — Patricia Mazuy — με τους: Arieh Worthalter, Achille Reggiani, Y-Lan Lucas, Leïla Muse — 114' — 2022

Coupez ! | Final Cut! — Michel Hazanavicius — με τους: Romain Duris, Bérénice Bejo, Grégory Gadebois, Finnegan Oldfield — 110' — 2022

Πρότζεκτ ΒίκινγκΠρότζεκτ Βίκινγκ

ΠΑΝΌΡΑΜΑ ΓΑΛΛΌΦΩΝΩΝ ΠΡΕΣΒΕΙΏΝ

Petite leçon d'amour | Ένα Μικρό Μάθημα Αγάπης — Ève Deboise — με τους: Laetitia Dosch, Pierre Deladonchamps, Lorette Nyssen — 86' — 2021

Interdit aux chiens et aux Italiens | Απαγορεύονται τα Σκυλιά και οι Ιταλοί — Alain Ughetto — με τους: Ariane Ascaride, Luigi Butà — 70' — 2022

Cautatorul de Vant | Ο Κυνηγός των Ανέμων | The Windseeker — Mihai Sofronea — με τους: Dan Bordeianu, Olimpia Melinte, Adrian Titieni — 95' — 2022

Les Intranquilles | Οι Ανήσυχοι — Joachim Lafosse — με τους: Leïla Bekhti, Damien Bonnard, Gabriel Merz Chammah, Jules Waringo — 118' — 2021

Viking | Πρότζεκτ Βίκινγκ — Stéphane Lafleur — με τους: Steve Laplante, Larissa Corriveau, Fabiola N. Aladin — 102' — 2022

Ailleurs si j'y suis | Στο καλό να πάμε — François Pirot — με τους: Suzanne Clément, Jérémie Renier, Jean-Luc Bideau — 103' — 2022

Congo ! Le silence des crimes oubliés | Κονγκό! Η Σιωπή των Ξεχασμένων Εγκλημάτων — Gilbert Balufu — με τους: — 78' — 2015

Poslední závod | Ο Τελευταίος Αγώνας | The Last Race — Tomás Hodan — με τους: Krystof Hádek, Oldrich Kaiser, Marek Adamczyk, Vladimír Pokorný — 102' — 2022

OI ΠΡΟΣΚΕΚΛΗΜΕΝΟΙ ΤΟΥ 23ου ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΓΑΛΛΟΦΩΝΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Mathias Gokalp, σκηνοθέτης της ταινίας L'Établi - Γραμμή Παραγωγής

Jean-Paul Salomé, σκηνοθέτης της ταινίας La Syndicaliste - Εύκολος Στόχος

Guslagie Malanda, ηθοποιός στην ταινία Saint Omer – Σαιντ Ομέρ

Sébastien Marnier, σκηνοθέτης της ταινίας L’Origine du mal – Η Ρίζα του Κακού

Vimala Pons, ηθοποιός στην ταινία Petite fleur – Μικρό Λουλούδι

Cédric Jimenez, σκηνοθέτης της ταινίας Novembre - Νοέμβρης

Marc Fitoussi, σκηνοθέτης της ταινίας Les Cyclades – Κυκλάδες

Olivia Côte, ηθοποιός στην ταινία Les Cyclades – Κυκλάδες

Laurent Larivière, σκηνοθέτης της ταινίας À propos de Joan – Σχετικά με την Τζοάν

Lisa Diaz, σκηνοθέτιδα της ταινίας Libre Garance ! – Ελεύθερη Γκαράνς!

Gaël Lépingle, σκηνοθέτης της ταινίας Des garçons de province – Αγόρια από την Επαρχία

Callisto McNulty, σκηνοθέτιδα της ταινίας Delphine et Carole, Insoumuses – Delphine και Carole: Ανυπότακτες Μούσες

Stéphane Goudet, κριτικός κινηματογράφου, καλλιτεχνικός διευθυντής του κινηματογράφου Le Méliès

Giulio Casadei, καλλιτεχνικός διευθυντής του Φεστιβάλ κινηματογράφου της Brive – Rencontres Internationales du moyen métrage

Πολλά περισσότερα για το 23ο Φεστιβάλ Γαλλόφωνου Κινηματογράφου σας έχουμε γράψει εδώ

ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ

Ενιαία τιμή εισιτηρίου για όλες τις προβολές: 6 €

Τιμή παιδικών εργαστηρίων (Αθήνα): 10 €

Θα διατεθούν και κάρτες πολλαπλών προβολών σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Στη Λάρισα, στην Πάτρα, στα Χανιά και στο Ηράκλειο θα διατίθενται και ειδικές προσφορές: πληροφορίες στις αντίστοιχες συνεργαζόμενες αίθουσες.

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του Φεστιβάλ

Η πώληση των εισιτηρίων ξεκίνησε.

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

BOX OFFICE

Ταινία
4ημέρο
Tanweer
9427
Tanweer
6786
Feelgood
3008
LATE NIGHT WITH THE DEVIL, από την Spentzos LATE NIGHT WITH THE DEVIL, από την Spentzos