Βραβεία Ελληνικής Ακαδημίας: 12άρι η Χώρα Προέλευσης

Δημοσίευση: 15 Μαρτίου 2011, 18:28

Με 12 υποψηφιότητες τιμήθηκε από την Ελληνική Ακαδημία Κινηματογράφου η Χώρα Προέλευσης του Σύλλα Τζουμέρκα. Ο ίδιος θα διεκδικήσει τα βραβεία Σκηνοθεσίας αλλά και Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη, ενώ το -καλύτερο κατ'εμάς της χρονιάς- φιλμ του, βραβεία Καλύτερης Ταινίας, Σεναρίου, Α' Ανδρικού (Θάνος Σαμαράς), Β' Ανδρικού (Ερρίκος Λίτσης), Β' Γυναικείου (Ιωάννα Τσιριγκούλη), Μοντάζ, Πρωτότυπης Μουσικής, Ενδυματολογίας, Ήχου και Μακιγιάζ.

Εννέα υποψηφιότητες συγκέντρωσε ο "Μαχαιροβγάλτης" του Γιάννη Οικονομίδη, οκτώ το "Απ'τα κόκκαλα βγαλμένα" του Σωτήρη Γκορίτσα, γεγονός πολύ παράξενο καθώς δεν έχει προβληθεί ακόμα στις αίθουσες (!) και από 7 η "Υπογραφή" και το "Ταξίδι στη Μυτιλήνη". Η δεύτερη απονομή των Βραβείων της Ε.Α.Κ. θα πραγματοποιηθεί στις 3 Μαΐου στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών του Ιδρ. Ωνάση. Οι υποψηφιότητες αναλυτικά (όπου βλέπεις -εκτός από τις κατηγορίες των ταινιών) περισσότερες από τρεις υποψηφιότητες, είναι διότι έχουν προκύψει από ισοβαθμίες):

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ταινίας Μυθοπλασίας

1. «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα», Σωτήρης Γκορίτσας

2. «Attenberg», Αθηνά Τσαγγάρη

3. «Μαχαιροβγάλτης», Γιάννης Οικονομίδης

4. «Ταξίδι στη Μυτιλήνη», Λάκης Παπαστάθης

5. «Χώρα Προέλευσης», Σύλλας Τζουμέρκας

 

Βραβείο Ταινίας Μικρού Μήκους

1. «Casus Belli», Γιώργος Ζώης

2. «Ketchup», Κωνσταντής Φραγκόπουλος

3. «Τι ώρα θα γυρίσεις», Μαριτίνα Πάσσαρη

4. «Το χωριό», Στέλιος Πολυχρονάκης

5. «13½», Χάρης Βαφειάδης

 

Βραβείο Μεγάλου Μήκους Ντοκιμαντέρ

1. «Λόγος και αντίσταση», Τίμων Κουλμάσης

2. «Με τον Καλλιγιάννη», Πέδρο Ολάγια

3. «Τα παιδία δεν παίζει», Ρέα Αποστολίδου, Γιούρι Αβέρωφ

 

Βραβείο Σκηνοθεσίας

1.«Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» - Σωτήρης Γκορίτσας

2.«Attenberg» - Αθηνά Τσαγγάρη

3. «Μαχαιροβγάλτης» - Γιάννης Οικονομίδης

4. «Χώρα Προέλευσης» - Σύλλας Τζουμέρκας

 

Βραβείο Πρωτοεμφανιζόμενου Σκηνοθέτη

1. «Άπνοια» - Άρης Μπαφαλούκας

2. «Tungsten» - Γιώργος Γεωργόπουλος

3. «Χώρα Προέλευσης»  - Σύλλας Τζουμέρκας

 

Βραβείο Β’ Γυναικείου Ρόλου

1. «Yπογραφή» - Αλεξία Καλτσίκη

2. «Ταξίδι στη Μυτιλήνη» - Μαρία Ζορμπά

3. «Χώρα Προέλευσης»  - Ιωάννα Τσιριγκούλη

 

Βραβείο Β’ Ανδρικού Ρόλου

1. «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα»  - Δημήτρης Ήμελλος

2. «Μαχαιροβγάλτης»  - Βαγγέλης Μουρίκης

3. «Ταξίδι στη Μυτιλήνη» ο Δημήτρης Καταλειφός

4.«Tungsten» - Βαγγέλης Μουρίκης

5. Προέλευσης» ο Ερρίκος Λίτσης

 

Βραβείο Α’ Γυναικείου Ρόλου

1. «Attenberg» η Ariane Labed

2.  Τζωρτζίνα Λιώση

3. Μαρία Καλλιμάνη .

4. «45 τετραγωνικά» η Έφη Λογγίνου

 

Βραβείο Α' Ανδρικού Ρόλου

1.«Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» ο Αργύρης Ξάφης

2. «Ταξίδι στη Μυτιλήνη», ο Χρήστος Χατζηπαναγιώτης

3. «Χάρισμα» ο Μάκης Παπαδημητρίου

4. «Χώρα Προέλευσης» ο Θάνος Σαμαράς

 

Βραβείο Σεναρίου

1. «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» ο Σωτήρης Γκορίτσας

2. «Attenberg» η Αθηνά Τσαγγάρη

3.«Μαχαιροβγάλτης» οι Γιάννης Οικονομίδης και Δώρης Αυγερινόπουλος

4. «Χώρα Προέλευσης» οι Σύλλας Τζουμέρκας και Γιούλα Μπούνταλη

 

Βραβείο Ειδικών Εφέ

1. "Τα Σκυλιά" - Ντίνος Θεοδοσίου

2. "Η Υπογραφή" - Νίκος Μούτσελος

3. "Χάρισμα" - Αντώνης Κοτζιάς

 

Βραβείο Μακιγιάζ

1. «Ταξίδι στη Μυτιλήνη» - Θεανώ Καπνιά

2. «Η υπογραφή» - Φανή Αλεξάκη

3. «Χώρα Προέλευσης» - Εύη Ζαφειροπούλου

 

Βραβείο Ήχου

1. «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» - Βαγγέλης Ζέλκας και Κώστας Βαρυμποπιώτης

2. «Μαχαιροβγάλτης»  - Ντίνος Κίττου και Κώστας Φυλακτίδης

3. «Χώρα Προέλευσης» - Α. Λουζιώτης, Δ. Κανελλόπουλος, Π. Βουτσαράς και Κ. Βαρυμποπιώτης

 

Βραβείο Ενδυματολογίας

1.«Ταξίδι στη Μυτιλήνη» - Γιώργος Γεωργίου

2. «Η υπογραφή» - Ιουλία Σταυρίδου

3. «Χώρα Προέλευσης» - Mαγιού Τρικεριώτη

 

Βραβείο Σκηνογραφίας

1. «Μαχαιροβγάλτης» - Ιουλία Σταυρίδου

2. «Ταξίδι στη Μυτιλήνη» - Γιώργος Γεωργίου

3. «Η υπογραφή» - Ιουλία Σταυρίδου

 

Βραβείο Πρωτότυπης Μουσικής

1. «Άπνοια» - Νίκος Κυπουργός

2. «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» - Burger Project

3. «Η υπογραφή» - Νίκος Κυπουργός

4. «Χώρα Προέλευσης» - Drog_A_Tek

 

Βραβείο Μοντάζ

1. «Απ’ τα κόκαλα βγαλμένα» - Ιωάννα Σπηλιοπούλου

2. «Μαχαιροβγάλτης» - Γιάννης Χαλκιαδάκης

3. «Χώρα Προέλευσης» - Πάνος Βουτσαράς

 

Βραβείο Φωτογραφίας

1. «Άπνοια» - Ηλίας Αδάμης

2. «Μαχαιροβγάλτης» - Δημήτρης Κατσαΐτης

3. «Η υπογραφή» - Ηλίας Κωνσταντακόπουλος

 

Ακολουθήστε το Move It στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα του σινεμά!

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Locked down

Locked down

Θα το βρείτε: Cosmote TV

Ο Πάξτον και η Λίντα είναι ένα ζευγάρι σε διάσταση που λόγω του lockdown...
18 ώρες

BOX OFFICE

Ταινία
4ημέρο
Tulip
16387
Tanweer
15288
Feelgood
7264
Feelgood
1977