Φεστιβάλ Βενετίας 2020: Το επίσημο πρόγραμμα

venice film festival 2020
Δημοσίευση: 28 Ιουλίου 2020, 14:12
Συντάκτης:

Το 77ο Φεστιβάλ Βενετίας αποκάλυψε τις ταινίες που θα συμμετάσχουν στο επίσημο διαγωνιστικό τμήμα του και θα διεκδικήσουν τον Χρυσό Λέοντα, αλλά και τα υπόλοιπα βραβεία, καθώς επίσης και τα εκτός συναγωνισμού φιλμ που θα προβληθούν, αλλά και εκείνα που θα στελεχώσουν το τμήμα στους Ορίζοντες. 

venice film festival 2020 adele exarchopoulosΣΧΕΤΙΚΑΦεστιβάλ Βενετίας 2020: Φωτογραφικό αφιέρωμα

Θυμίζουμε ότι η Ελλάδα είναι κινηματογραφικά παρούσα στην φετινή διοργάνωση με τα "Μήλα" του Χρήστου Νίκου που ανοίγουν το πρόγραμμα των Οριζόντων και διαγωνίζονται για τα βραβεία του τμήματος. Είναι η πρώτη φορά που μια ελληνική ταινία ανοίγει κάποιο από τα επίσημα προγράμματα της Μόστρα.

Από το διαγωνιστικό της φετινής διοργάνωσης απουσιάζουν φυσικά τα μεγάλα ονόματα, κάτι που αναμενόταν απόλυτα, ωστόσο συναντά κανείς ορισμένες υποσχόμενες επιλογές με τις νέες δουλειές των Κιγιόσι Κουροσάουα, Αντρέι Κοντσαλόφσκι, Κλόε Ζάο, Κορνέλ Μουντρούτσο και Μαλγκορζάτα Ζουμόφσκα. Την ίδια στιγμή, εκτός συναγωνισμού θα δώσουν το παρόν στην Μόστρα οι Λούκα Γκουαντανίνο, Έιμπελ Φεράρα, Ρότζερ Μίτσελ, αλλά ο εξαιρετικό ιδιόρρυθμος Καναδός Κουεντίν Ντουπιέ. 

Πρόεδρος της Επιτροπής είναι η Κέιτ Μπλάνσετ και η φετινή διοργάνωση έχει προγραμματιστεί (αν όλα πάνε καλά με την πανδημία) να διεξαχθεί 2-12 Σεπτεμβρίου

Διαγωνιστικό Τμήμα

In Between Dying του Χιλάλ Μπαϊντάροφ (Αζερμπαιτζαν, ΗΠΑ)

Le Sorelle Macaluso της Έμα Ντάντε (Ιταλία)

The World to Come της Μόνα Φάστβολντ (ΗΠΑ)

Nuevo Orden του Μισέλ Φράνκο (Μεξικό, Γαλλία)

Lovers της Νικόλ Γκαρσιά (Γαλλία)

Laila in Haifa του Άμος Γκιτάι (Ισραήλ, Γαλλία)

Dear Comrades του Αντρέι Κοντσαλόφσκι (Ρωσία)

Wife of a Spy του Κιγιόσι Κουροσάουα (Ιαπωνία)

Sun Children του Ματζίντ Ματζιντί (Ιράν)

Pieces of a Woman του Κορνέλ Μουντρούτσο (Καναδάς, Ουγγαρία)

Miss Marx της Σουζάνα Νικιαρέλι (Ιταλία, Βέλγιο)

Padrenostro του Κλαούντιο Νότσε (Ιταλία)

Never Gonna Snow Again της Μαγλκορζάτα Ζουμόφσκα (Πολωνία, Γερμανία)

The Disciple της Τσατάνια Ταμάνε (Ινδία)

And Tomorrow The Entire World της Τζούλια Φον Χάινζ (Γερμανία, Γαλλία)

Nomadland της Κλόε Ζάο (ΗΠΑ)

nomadlandnomadland

Εκτός Διαγωνιστικού - Μυθοπλασία

Lacci του Ντανιέλε Λουτσέτι (Ταινία Εναρξης)

Lasciami Andare του Στέφανο Μορντίνι (Ταινία Λήξης)

Mandibules του Κουεντίν Ντουπιέ

Love after Love της Αν Χούι

Assandira του Σαλβατόρε Μερέου

The Duke του Ρότζερ Μίτσελ

Night In Paradise του Παρκ Χουν-Τζουνγκ

Mosquito State του Φίλιπ Γιαν Ριμζά

 

Εκτός Διαγωνιστικού - Ντοκιμαντέρ

Molecole του Αντρέα Σέγκρε

Sportin' Life του Εϊμπελ Φεράρα

Crazy, not Insane του Τζορτζ Γκίμπνεϊ

Greta του Νέιταν Ρόσμαν

Salvatore - Shoemaker of Dreams του Λούκα Γκουαντανίνο

Final Account του Λουκ Χόλαντ

La Verità su La Dolce Vita του Τζουζέπε Πεντερσόλι

Narciso em Ferias του Καετάνο Βελόζο

Paolo Conte, Via Con Me του Τζόρτζιο Βερντέλι

Hopper/Welles του Ορσον Γουέλς

City Hall του Φρέντερικ Γουάισμαν

Εκτός Διαγωνιστικού - Ειδικές Προβολές:

30 Monedas (Επεισόδιο 1) του Αλεξ Ντε Λα Ιγκλέσια

Princesse Europe της Καμίλ Λοτό

Omelia Contadina της Αλίτσε Ρορβάκερ Τζούνιορ

 

Ορίζοντες

Μήλα του Χρήστου Νίκου (Ταινία Εναρξης)

La Troisieme Guerre του Τζιοβάνι Αλόι (Γαλλία)

Milestone του Ιβάν Αίρ (Ινδία)

The Wasteland του Αχμάντ Μπαχράμι (Ιράν)

The Man Who Sold His Skin του Κάουτερ Μπεν Χάνια (Τυνησία, Γαλλία, Γερμανία, Βέλγιο, Σουηδία)

I Predatori του Πιέτρο Καστελίτο (Ιταλία)

Mainstream της Τζία Κόπολα (ΗΠΑ)

Genus Pan του Λαβ Ντιάζ (Φιλιππίνες)

Zanka Contact του Ισμαέλ Ελ Ιράκι (Γαλλία, Μαρόκο, Βέλγιο)

Guerra e Pace των Μαρτίνα Παρέντι, Μάσιμο Ν' Ανόλφι (Ιταλία, Ελβετία)

La Nuit Des Rois του Φιλίπ Λακότ (Ακτή Ελεφαντοστού, Γαλλία, Καναδάς)

The Furnace του Ρόντερικ ΜακΚέι (Αυστραλία)

Careless Crime του Σάρχαμ Μόκρι (Ιράν)

Gaza Mon Amour των Ταρζάν Νάσερ και Άραμπ Νάσερ (Παλαιστίνη, Γαλλία, Γερμανία, Πορτογαλία, Κατάρ)

Selva Tragica της Γιουλέν Ολαϊζόλα (Μεξικό, Γαλλία, Κολομβία)

Nowhere Special του Ουμπέρτο Παζολίνι (Ιταλία, Ρουμανία, Ηνωμένο Βασίλειο)

Listen της Ανα Ρόσα Ντε Σόουσα (Ηνωμένο Βασίλειο, Πορτογαλία)

The Best is Yet to Come του Γουάνγκ Τζινγκ (Κίνα)

Yellow Cat του Αντιλκάν Γερζάνοφ (Καζακστάν, Γαλλία)

Ακολουθήστε το Move It στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα του σινεμά!
Δημοσίευση: 28 Ιουλίου 2020, 14:12
Συντάκτης:
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

BOX OFFICE

Ταινία
4ημέρο
Tanweer
1228
Spentzos
1170
Tanweer
1135
Spentzos
870