Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης 2021: Το πλήρες πρόγραμμα των ταινιών

Δημοσίευση: 25 Οκτ. 2021, 18:39

Το 62ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης επιστρέφει στο σπίτι του, τις κινηματογραφικές αίθουσες, με ασφάλεια, τηρώντας όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα, από την Πέμπτη 4 έως την Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021. Η γιορτή του ανεξάρτητου κινηματογράφου θα πραγματοποιηθεί σε φυσικούς χώρους, αλλά και online.

φεστιβαλ θεσσαλονικης 2021ΣΧΕΤΙΚΑΦεστιβάλ Θεσσαλονίκης 2021: Αυτοί είναι οι Έλληνες πρωταγωνιστές

Στο 62ο ΦΚΘ, θα προβληθούν 197 ταινίες στην ιστορική έδρα του θεσμού, στις αίθουσες Ολύμπιον και Παύλος Ζάννας, στις αίθουσες του Λιμανιού, Φρίντα Λιάππα, Τώνια Μαρκετάκη, Τζον Κασσαβέτης, Σταύρος Τορνές, καθώς και στον κινηματογράφο Μακεδονικόν. Παράλληλα, θα έχετε την δυνατότητα να παρακολουθήσετε 144 ταινίες και διαδικτυακά, μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας του Φεστιβάλ online.filmfestival.gr.

ΤΑΙΝΙΑ ΕΝΑΡΞΗΣ - ΤΑΙΝΙΑ ΛΗΞΗΣ

Η αυλαία του 62ου ΦΚΘ θα ανοίξει την Πέμπτη 4 Νοεμβρίου 2021 με την ταινία Το γεγονός (L’Événement) της Οντρέ Ντιγουάν που κέρδισε τον Χρυσό Λέοντα στο Φεστιβάλ Κινηματογράφου της Βενετίας.

Η αυλαία της διοργάνωσης θα πέσει την Κυριακή 14 Νοεμβρίου 2021, με την προβολή της ταινίας Παρίσι, 13ο Διαμέρισμα (Les Olympiades) του Ζακ Οντιάρ.

ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Θα προβληθούν 35 μεγάλου μήκους και 15 μικρού μήκους ελληνικές ταινίες

20 ταινίες σε πρώτη προβολή  /  3 ταινίες που έχουν ήδη κάνει πρεμιέρα στην ενότητα «Μια δεύτερη ματιά»  /  2 αγαπημένες ταινίες, καθολικά προσβάσιμες τόσο στις φυσικές όσο και στις διαδικτυακές προβολές τους  /  8 σημαντικές ταινίες του ελληνικού σινεμά στο πλαίσιο του αφιερώματος «Χώρα, σε Βλέπω»  /  Θα προβληθούν επίσης, οι βραβευμένες μικρού μήκους ταινίες από το πρόσφατο 44ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Επίσημη Πρώτη

.DOG, Yianna AMERICANOU, Cyprus – Greece, 2021, 100’ (σε αίθουσα και online)

ΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ / MAGNETIC FIELDS, Yorgos GOUSSIS, Greece, 2021, 78’ (σε αίθουσα και online)

18, Vassilis DOUVLIS, Greece, 2021, 88’ (σε αίθουσα και online)

ΚΑΛΑΒΡΥΤΑ 1943 / ECHOES OF THE PAST, Nicholas DIMITROPOULOS, Greece, 2021, 99’

ΛΟΥΓΚΕΡ /  LUGER, Kostas HARALAMBOUS, Greece, 2021, 127’ (σε αίθουσα και online)

MUSA, Nikos NIKOLOPOULOS, Greece, 2021, 107’ (σε αίθουσα και online)

PATCHWORK, Petros CHARALAMBOUS, Cyprus-Israel-Slovenia, 2021, 88’ (σε αίθουσα και online)

REM ΤΑΧΕΙΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΟΦΘΑΛΜΟΥ / REM RAPID EYE MOVEMENT, Karolos ZONARAS, Greece, 2021, 77’ (σε αίθουσα και online)

ΕΚΕΙΝΟΙ ΤΑ ΗΞΕΡΕ ΟΛΑ / SHE NEW IT ALL, Takis PAPANASTASIOU, Greece, 2021, 62’ (σε αίθουσα και online)

SICK, The Callas / Lakis & Aris IONAS, Greece, 2021, 73’ (σε αίθουσα και online)

ORFEAS2021, FYTA, Greece, 2021, 111’ (σε αίθουσα και online)

ΑΓΙΑ ΕΜΥ / HOLY EMY, Araceli LEMOS, Greece-France-USA, 2021, 111’ (σε αίθουσα και online)

ΣΕΛΗΝΗ, 66 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ / MOON, 66 QUESTIONS, Jacqueline LENTZOU, Greece, 2021, 109’ (σε αίθουσα και online)

ΑΓΕΛΗ ΠΡΟΒΑΤΩΝ / PACK OF SHEEP, Dimitris KANELLOPOULOS, Greece-Serbia-Albania, 2021, 113’ (σε αίθουσα και online)

SAISON MORTE, Thanassis TOTSIKAS, Greece, 2021, 97’ (σε αίθουσα και online)

O ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ / THE MAN WITH THE ANSWERS, Stelios KAMMITSIS, Cyprus-Greece-Italy, 2020, 80’ (σε αίθουσα και online)

THE TIMEKEEPERS OF ETERNITY, Aristotelis MARAGKOS, Greece-United Kingdom, 2021, 62’ (σε αίθουσα και online)

Ξεπερνώντας τα σύνορα

A PURE PLACE, Nikias CHRYSSOS, Germany-Greece, 2020, 91’ (σε αίθουσα και online)

EX, George MARKAKIS, Germany-Greece, 2020, 85’ (σε αίθουσα και online)

ΑΝΔΡΑΣ ΣΤΗ ΣΟΦΙΤΑ / MAN IN THE ATTIC, Costantine VENETOPOULOS, USA, 2021, 84’ (σε αίθουσα και online)

Δεύτερη ματιά

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ Η ΠΟΛΗ / THE FACE AND THE CITY, Alexandros FASSOIS, Greece, 2021, 86’ (σε αίθουσα και online)

Η ΒΟΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ / THE RUMBLE OF THE WORLD, Petros SEVASTIKOGLOU, Greece, 2021, 84’ (σε αίθουσα και online)

ΤΟ ΚΟΧΥΛΙ /  THE SEASHELL, Kate BELLO, Greece, 2021, 69’ (σε αίθουσα και online)

Αφιέρωμα Ντίνος Κατσουρίδης

ΜΙΑ ΖΩΗ ΣΑΝ ΣΙΝΕΜΑ – ΝΤΙΝΟΣ ΚΑΤΣΟΥΡΙΔΗΣ / DINOS KATSOURIDES: A LIFE LIKE  A MOVIE, Isavella MAVRAKI, Greece, 2012, 65' (σε αίθουσα και online)

ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΣΤΟ ΠΟΛΕΜΟ ΘΑΝΑΣΗ; /  WHAT DID YOU DO IN THE WAR, THANASSI?, Dinos KATSOURIDES, Greece, 1971, 85’ (σε αίθουσα και online)

Καθολικά Προσβάσιμες Προβολές SDH / AD

•           ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ ΣΤΟ ΠΟΛΕΜΟ ΘΑΝΑΣΗ; / WHAT DID YOU DO IN THE WAR, THANASSI?, Dinos KATSOURIDES, Greece, 1971, 85’ (σε αίθουσα και online)

•           ΔΟΞΟΜΠΟΥΣ / DOXOBUS, Fotos LAMBRINOS, Greece, 1987, 105’ (σε αίθουσα και online)

Βραβευμένες ταινίες του Φεστιβάλ Μικρού Μήκους Δράμας

ΑΜΥΓΔΑΛΗ / AMYGDALA, Maria HATZAKOU, Greece, 2021, 22’ (σε αίθουσα και online)

SOUL FOOD, Nikos TSEMBEROPOULOS, Greece, 2021, 24’ (σε αίθουσα και online)

SOULS ALL UNACCOMPANIED, Yorgos TELTZIDIS, Greece, 2021, 26’ (σε αίθουσα και online)

Ο ΦΟΙΤΗΤΗΣ /  THE STUDENT, Vassilis KALAMAKIS, Greece, 2021, 9’ (σε αίθουσα και online)

A SUMMER PLACE, Alexandra MATHEOU, Cyprus, 2021, 21’ (σε αίθουσα και online)

APALLOU, Nikos AVGOUSTIDIS, Greece, 2021, 20’ (σε αίθουσα και online)

BRUTALIA, DAYS OF LABOUR, Manolis MAVRIS, Greece, 2021, 26’ (σε αίθουσα και online)

ΟΛΑ ΤΑ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΗΣ ΓΗΣ / CREATURES OF THE NIGHT, Memi KOUPA, Greece, 2021, 15’ (σε αίθουσα και online)

EVERY SUNDAY, Keti PAPADIMA, Cyprus, 2021, 24’ (σε αίθουσα και online)

ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ / FROM THE BALCONY, Aris KAPLANIDIS, Greece, 2021, 12’ (σε αίθουσα και online)

HORSEPOWER, Spyros SKANDALOS, Greece, 2021, 15’ (σε αίθουσα και online)

ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΧΑΣΩ ΤΙΠΟΤΑ / I DON’T WANT TO FORGET ANYTHING, Vaggelio SOUMELI, Greece, 2021, 5’ (σε αίθουσα και online)

LAST VISIT, Spiros ALIDAKIS, Greece, 2021, 14’ (σε αίθουσα και online)

MOTORWAY 65, Evi KALOGEROPOULOU, Greece, 2020, 15’ (σε αίθουσα και online)

ΤΟ ΒΑΝΚΟΥΒΕΡ / TO VANCOUVER, Artemis ANASTASIADOU, Greece, 2021, 23’ (σε αίθουσα και online)

Χώρα Σε Βλέπω

ΑΣΤΈΡΩ / ASTERO, Dimitris GAZIADIS, Greece, 1929, 57’

ΕΥΔΟΚΙΑ / EVDOKIA, Alexis DAMIANOS, Greece, 1971, 105’

ΤΟ ΜΠΛΟΚΟ / THE ROUNDUP, Adonis KYROU, Greece, 1965, 90’

Ο ΘΙΑΣΟΣ / THE TRAVELLING PLAYERS, Theo ANGELOPOULOS, Greece, 1975, 230’

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΡΑΠΕΤΗΣ /  THE YOUNG RUNAWAY, Stavros TSIOLIS, Greece, 1969, 89’

IDÉES FIXES / DIES IRAE (ΠΑΡΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ) / IDÉES FIXES / DIES IRAE (VARIATIONS ON THE SAME SUBJECT), Antoinetta ANGELIDI, France, 1977, 63’

Z, Costa GAVRAS, France, 1969, 127’

ΜΑΝΙΑ, Giorgos PANOUSOPOULOS, Greece, 1985, 87’

ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ

Η ΜΑΧΗ ΤΗΣ ΚΡΗΤΗΣ: Ο ΕΡΜΗΣ ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΗΝ ΑΝΑΠΝΟΗ ΤΟΥ / THE BATTLE OF CRETE: WHEN MERCURY HELD HIS BREATH, Victoria VELLOPOULOU, Greece, 2021, 92’

ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Το 62ο Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης έρχεται φέτος για πρώτη φορά με τρία διεθνή διαγωνιστικά τμήματα και περισσότερα βραβεία.

Συνολικά 14 ταινίες συμμετέχουν στο Διεθνές Διαγωνιστικό τμήμα του 62ου ΦΚΘ, ανάμεσά τους και τρεις ελληνικές. Οι ταινίες διεκδικούν, μεταξύ άλλων, Βραβείο Καλύτερης Ταινίας «Θόδωρος Αγγελόπουλος» (Χρυσός Αλέξανδρος, συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο ύψους 10.000 ευρώ), Ειδικό Βραβείο της Κριτικής Επιτροπής (Αργυρός Αλέξανδρος, συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο ύψους 5.000 ευρώ), Ειδικό Βραβείο της Κριτικής Επιτροπής για την Καλύτερη Σκηνοθεσία (Χάλκινος Αλέξανδρος), το οποίο ο Μεγάλος Χορηγός του Φεστιβάλ, η COSMOTE TV, υποστηρίζει με χρηματικό έπαθλο ύψους 3.000 ευρώ.

Στο διαγωνιστικό τμήμα Γνωρίστε τους Γείτονες, βλέπουμε 12 ταινίες, ανάμεσά τους και τρεις ελληνικές. Οι ταινίες διαγωνίζονται για τον Χρυσό Αλέξανδρο (χρηματικό έπαθλο 8.000 ευρώ) και τον Αργυρό Αλέξανδρο - Ειδικό Βραβείο της Κριτικής Επιτροπής (4.000 ευρώ).

Το αγαπημένο >>Film Forward αποκτά διαγωνιστικό χαρακτήρα και προτείνει ριζοσπαστικές ταινίες. Συνολικά 11 ταινίες συμμετέχουν στο τμήμα, ανάμεσά τους και τρεις ελληνικές. Οι ταινίες διαγωνίζονται για τον Χρυσό Αλέξανδρο (χρηματικό έπαθλο 8.000 ευρώ), τον Αργυρό Αλέξανδρο - Ειδικό Βραβείο της Κριτικής Επιτροπής (4.000 ευρώ).

ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

Κυρίως πρόγραμμα

ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΕΣ / PILGRIMS, Laurynas BAREISA, Lithuania, 2021, 92’ (σε αίθουσα και online)

Η ΚΛΑΡΑ ΜΟΝΗ / CLARA SOLA, Nathalie ALVAREZ MESEN, Sweden-Costa Rica-Belgium-Germany, 2021, 106’ (σε αίθουσα και online)

ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ; / WHAT DO WE SEE WHEN WE LOOK AT THE SKY?, Alexandre KOBERIDZE, Georgia-Germany, 2021, 150’ (σε αίθουσα και online)

ΤΡΥΦΕΡΟΥΔΙ / SOFTIE, Samuel THEIS, France, 2021, 93’ (σε αίθουσα και online)

MONEYBOYS, C. B. Yi, Austria-France-Taiwan-Belgium, 2021, 120’ (σε αίθουσα και online)

ΦΛΕΒΑ ΧΡΥΣΟΥ / MOTHER LODE, Matteo TORTONE, France-Italy-Switzerland, 2021, 87’ (σε αίθουσα και online)

ΛΕΥΚΟ ΚΤΙΡΙΟ / WHITE BUILDING, Kavich NEANG, Cambodia-France-China-Qatar, 2020, 90’ (σε αίθουσα και online)

ΣΙΩΠΗΡΗ ΓΗ / SILENT LAND, Aga WOSZCZYŃSKA, Poland-Italy-Czech Republic, 2021, 113’ (σε αίθουσα και online)

ΣΤ’ ΑΛΗΘΕΙΑ / TRUE THINGS, Harry WOOTLIFF, United Kingdom, 2021, 101’ (σε αίθουσα και online)

ΤΟ ΚΟΥΤΙ / ΤΗΕ ΒΟΧ, Lorenzo VIGAS, Mexico-USA, 2021, 92’ (σε αίθουσα και online)

ΣΚΟΥΡΙΑ / THE RUST, Juan Sebastian MESA, Colombia-France, 2021, 83’ (σε αίθουσα και online)

ΑΓΙΑ ΕΜΥ / HOLY EMY, Araceli LEMOS, Greece-France-USA, 2021, 111’ (σε αίθουσα και online)

ΣΕΛΗΝΗ, 66 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ / MOON, 66 QUESTIONS, Jacqueline LENTZOU, Greece, 2021, 109’ (σε αίθουσα και online)

ΑΓΕΛΗ ΠΡΟΒΑΤΩΝ / PACK OF SHEEP, Dimitris KANELLOPOULOS, Greece-Serbia-Albania, 2021, 113’ (σε αίθουσα και online)

Εκτός συναγωνισμού

ΞΕΣΦΙΓΓΟΝΤΑΣ ΤΙΣ ΓΡΟΘΙΕΣ / UNCLENCHING THE FISTS, Kira KOVALENKO, Russia, 2019, 97’ (σε αίθουσα και online)

ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ / PLAYGROUND, Laura WANDEL, Belgium, 2021, 72’ (σε αίθουσα και online)

ΦΥΣΙΚΟ ΦΩΣ / NATURAL LIGHT, Denes NAGY, Hungary-France-Latvia-Germany, 2021, 103’

ΜΠΛΕ ΦΕΓΓΑΡΙ / BLUE MOON, Alina GRIGORE, Romania, 2021, 85’ (σε αίθουσα και online)

Η ΤΡΥΠΑ ΣΤΟΝ ΦΡΑΧΤΗ / THE HOLE IN THE FENCE, Joaquin DEL PASO, Mexico-Poland, 2021, 102’

7 ΑΙΧΜΑΛΩΤΟΙ / 7 PRISONERS, Alexandre MORATTO, Brazil, 2021, 93’

ΒΑΓΟΝΙ ΑΡΙΘΜΟΣ 6 / COMPARTMENT NO 6, Juho KUOSMANEN, Finland-Germany-Estonia-Russia, 2021, 106’

MEET THE NEIGHBORS

BEBIA, À MON SEUL DÉSIR, Juja DOBRACHKOUS, United Kingdom-Georgia, 2020, 118’ (σε αίθουσα και online)

FEATHERS, Omar EL ZOHAIRY, France-Egypt-Netherlands-Greece, 2021, 115’ (σε αίθουσα και online)

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΒΑΣΙΛΙΑ ΚΑΒΟΥΡΑ / THE TALE OF KING CRAB, Alessio Rigo DE RIGHI, Matteo ZOPPIS, Italy-Argentina-France, 2021, 106’ (σε αίθουσα και online)

ΣΟΥΑΝΤ / SOUAD, Ayten AMIN, Egypt-Tunisia-Germany, 2021, 102’ (σε αίθουσα και online)

Η ΒΕΡΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ / VERA DREAMS OF THE SEA, Kaltrina KRASNIQI, Kosovo-North Macedonia-Albania, 2021, 87’ (σε αίθουσα και online)

ΜΙΚΡΟ ΣΩΜΑ / SMALL BODY, Laura SAMANI, Italy-France-Slovenia, 2021, 89’ (σε αίθουσα και online)

ΚΟΣΤΑ ΜΠΡΑΒΑ, ΛΙΒΑΝΟΣ / COSTA BRAVA, LEBANON, Mounia AKL, Lebanon-France-Spain-Sweden-Denmark-Norway-Qatar, 2021, 108’ (σε αίθουσα και online)

ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΦΡΑΝΚ / ERASING FRANK, Fabricius GABOR, Hungary, 2021, 103’ (σε αίθουσα και online)

Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΕΝΟΣ ΠΑΡΘΕΝΟΥ ΚΑΙ Η ΑΜΑΡΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΖΕΙΣ / DEATH OF A VIRGIN AND THE SIN OF NOT LIVING, George Peter BARBARI, Lebanon, 2021, 86’ (σε αίθουσα και online)

.DOG, Yianna AMERICANOU, Cyprus - Greece, 2021, 100’ (σε αίθουσα και online)

O ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ / THE MAN WITH THE ANSWERS, Stelios KAMMITSIS, Cyprus-Greece-Italy, 2020, 80’ (σε αίθουσα και online)

18, Vassilis DOUVLIS, Greece, 2021, 94’ (σε αίθουσα και online)

>> FILM FORWARD

ΤΟ ΑΛΕΦ / ALEPH, Iva RADIVOJEVIĆ, USA-CROATIA-QATAR, 2021, 91’ (σε αίθουσα και online)

ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ / ATLANTIDE, Yuri ANCARANI, ITALY-FRANCE-USA-QATAR,  2021, 105’ (σε αίθουσα και online)

ΠΑΝΙΣΧΥΡΗ ΛΑΜΨΗ / DESTELLO BRAVÍO, Ainhoa RODRIGUEZ, Spain, 2021, 98’ (σε αίθουσα και online)

ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΑΡΕΝΑ / WE’RE ALL GOING TO THE WORLD’S FAIR, Jane SCHOENBRUN, USA, 2021, 86’ (σε αίθουσα και online)

ΓΚΡΙΤ / GRITT, Itonje Søimer GUTTORMSEN, Norway, 2020, 119’ (σε αίθουσα και online)

ΑΝΩΤΕΡΗ / SUPERIOR, Erin VASSILOPOULOS, USA, 2021, 99’ (σε αίθουσα και online)

Η ΜΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ / THE DAY TODAY, Maxence STAMATIADIS, France, 2021, 67’ (σε αίθουσα και online)

ΠΑΡΑΚΑΜΨΕΙΣ / DETOURS, Ekaterina SELENKINA, Russia-Netherlands, 2021, 73’ (σε αίθουσα και online)

ΜΑΓΝΗΤΙΚΑ ΠΕΔΙΑ / MAGNETIC FIELDS, Yorgos GOUSSIS, Greece, 2021, 78’ (σε αίθουσα και online)

ORFEAS2021, FYTA, Greece, 2021, 111’ (σε αίθουσα και online)

THE TIMEKEEPERS OF ETERNITY, Aristotelis MARAGKOS, Greece-United Kingdom, 2021, 62’ (σε αίθουσα και online)

FILM FORWARD ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΥΟΤΣΥΟΓΥΑ / THE TSUGUA DIARIES, Miguel GOMES, Maureen FAZENDEIRO, Portugal, 2021, 101’

ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ / SOCIAL HYGIENE, Denis CÔTÉ, Canada, 2021, 76’ (σε αίθουσα και online)

Η ΤΡΥΠΑ / IL BUCO, Michelangelo FRAMMARTINO, Italy-Germany-France, 2021, 93’

ΤΑ ΟΣΤΑ / LOS HUESOS, Cristobal LEON, Joaquín COCIÑA, Chile, 2021, 14’ (σε αίθουσα και online)

ΜΕΤΕΙΚΑΣΜΑ / AFTERIMAGE, Antonis DOUSSIAS, Greece, 2021, 10’

Ανακαλύπτουμε τον πιο δυναμικό και πρωτοποριακό κινηματογράφο στους Ανοιχτούς Ορίζοντες, καθώς και στην ενότητα Ανοιχτοί Ορίζοντες - Another Take.  /  Παρουσιάζουμε τις καλύτερες βαλκανικές ταινίες στις Ματιές στα Βαλκάνια.  /  Συναντάμε τους αγαπημένους μας δημιουργούς στις Ειδικές Προβολές  /  Δίνουμε μεταμεσονύχτια ραντεβού στη ζώνη ’Round Midnight  /  Το 62ο ΦΚΘ αφουγκράζεται τις φωνές των νέων μέσα από το τμήμα NextGen.

ΜΑΤΙΕΣ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ

•             ΑΝΩΤΕΡΑ ΔΥΝΑΜΗ / A HIGHER LAW, Octav CHELARU, Romania-Germany-Serbia, 2021, 125’ (σε αίθουσα και online)

•             ΛΕΟΠΑΡΔΗ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΑΣ / ANATOLIAN LEOPARD, Emre KAYIŞ, Turkey-Poland-Germany-Denmark, 2021, 108 (σε αίθουσα και online)

•             ΟΣΟ ΜΕ ΒΑΣΤΟΥΝ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ / AS FAR AS I CAN WALK, Stefan ARSENIJEVIĆ, Serbia-Luxembourg-France-Bulgaria-Lithuania, 2021, 92’ (σε αίθουσα και online)

•             ΚΕΛΤΕΣ / CELTS, Milica TOMOVIĆ, Serbia, 2021, 106’ (σε αίθουσα και online)

•             ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ / GERMAN LESSONS, Pavel G. VESNAKOV, Bulgaria-Germany, 2020, 100’ (σε αίθουσα και online)

•             Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΚΥΨΕΛΗΣ / HIVE, Blerta BASHOLLI, Kosovo-Switzerland-Albania-North Macedonia, 2021, 84’ (σε αίθουσα και online)

•             ΙΝΤΡΕΓΚΑΛΝΤΕ / INTREGALDE, Radu MUNTEAN, Romania, 2021, 104’ (σε αίθουσα και online)

•             ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗ ΒΕΝΕΡΑ / LOOKING FOR VENERA, Norika SEFA, Kosovo-North Macedonia, 2021, 111’ (σε αίθουσα και online)

•             ΚΟΛΛΗΤΕΣ / SISTERHOOD, Dina DUMA, North Macedonia-Kosovo-Montenegro, 2021, 91’ (σε αίθουσα και online)

•             ΤΟ ΣΟΟΥ ΤΟΥ ΤΖΕΜΙΛ / THE CEMIL SHOW, Bariş SARHAN, Turkey, 2021, 102’ (σε αίθουσα και online)

Ματιές στα Βαλκάνια: Ταινίες μικρού μήκους

•             ΜΕΤΑΤΟΠΙΣΗ / DISPLACED, Samir KARAHODA, Kosovo, 2021, 15’ (σε αίθουσα και online)

•             ΠΩΣ ΝΙΚΗΣΑ ΤΗ ΚΟΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΡΟΥΤΖΟ / HOW I BEAT GLUE AND BRONZE, Vladimir VULEVIĆ, Serbia-Germany, 2020, 30’ (σε αίθουσα και online)

•             ΠΕΝΑΛΤΙ / PENALTY SHOT, Rok BIČEK, Croatia-Slovenia-Austria, 2021, 15’ (σε αίθουσα και online)

•             ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΣΗΜΕΙΟΛΟΓΙΑ / PLASTIC SEMIOTICS, Radu JUDE, Romania, 2021, 22’ (σε αίθουσα και online)

•             Η ΣΧΕΔΙΑ / THE RAFT, Marko, MEŠTROVIĆ, Croatia, 2021, 14’ (σε αίθουσα και online)

ΕΙΔΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

•             Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ / THE RULES OF THE GAME, Jean RENOIR, France, 1939, 106’

•             ΑΡΘΟΥΡΟΣ ΡΑΜΠΟ / ARTHUR RAMBO, Laurent CANTET, France, 2019, 87’ (σε αίθουσα και online)

•             ΜΠΕΝΕΝΤΕΤΑ / BENEDETTA, Paul VERHOEVEN, France, 2020, 126’

•             ΕΥΛΟΓΙΑ / BENEDICTION, Terence DAVIES, United Kingdom, 2021, 137’ (σε αίθουσα και online)

•             Η ΖΩΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ / C’MON C’MON, Mike MILLS, USA, 2021, 108’

•             ΑΠΑΤΗ / DECEPTION, Arnaud DESPLECHIN, France, 2021, 102’

•             DRIVE MY CAR, Ryusuke HAMAGUCHI, Japan, 2021, 179’

•             ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ /  EVERYTHING WENT FINE, François OZON, France, 2020, 113’

•             ΕΛΕΛΙΞΗ / EVOLUTION, Kornel MUNDRUCZO, Hungary-Germany, 2021, 100’

•             ΕΙΣΑΓΩΓΗ / INTRODUCTION, Hong SANG-SOO, South Korea, 2021, 66

•             ΔΕΣΜΟΙ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / LINGUI, THE SACRED BONDS, Mahamat-Saleh HAROUN, Chad-France-Germany-Belgium, 2021, 87’

•             ΤΟ ΚΟΥΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ / MEMORY ΒΟΧ, Joana HADJITHOMAS, Khalil JOREIGE, France-Lebanon-Canada-Qatar, 2021, 103’ (σε αίθουσα και online)

•             NEW WORLDS: O BILL MURRAY ΣΤΟ ΗΡΩΔΕΙΟ / NEW WORLDS: THE CRADLE OF CIVILIZATION, Andrew MUSCATO, USA-Greece, 2021, 102’

•             ΝΙΤΡΑΜ / NITRAM, Justin KURZEL, Australia, 2020, 112’

•             ΔΥΣΗ / SUNDOWN, Michel FRANCO, Mexico-France-Sweden, 2021, 82’

•             Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΟΥ / THE POWER OF THE DOG, Jane CAMPION, Australia-New Zealand, 2021, 126’

•             ΕΝΘΥΜΙΟ ΙΙ / THE SOUVENIR PART II, Joanna HOGG, United Kingdom, 2021, 107’

•             ΤΑ ΤΡΙΑ ΠΑΤΩΜΑΤΑ / THREE FLOORS, Nanni MORETTI, Italy-France, 2021, 119’

•             VORTEX, Gaspar NOE, France, 2021, 142’

ROUND MIDNIGHT

•             ΑΙΜΑΤΟΣΑΡΚΑ / BLOODY ORANGES, Jean-Christophe MEURISSE, France, 2021, 105’ (σε αίθουσα και online)

•             ΕΝΔΟΧΩΡΑ / HINTERLAND, Stefan RUZOWITZKY, Austria-Luxembourg, 2021, 99’ (σε αίθουσα και online)

•             Ο ΤΖΟΝ ΚΑΙ Η ΤΡΥΠΑ / JOHN AND THE HOLE, Pascual SISTO, USA, 2021, 103’ (σε αίθουσα και online)

•             ΣΑΛΟΣ ΘΕΟΣ / MAD GOD, Phil TIPPETT, USA, 2021, 83’ (σε αίθουσα και online)

•             ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, SHE WILL, Charlotte COLBERT, United Kingdom, 2021, 95’

•             Η ΓΙΟΡΤΗ / THE FEAST, Lee Haven JONES, United Kingdom, 2021, 92’ (σε αίθουσα και online)

•             Η ΡΑΧΟΚΟΚΚΑΛΙΑ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ / THE SPINE OF NIGHT, Philip GELATT, Morgan GALEN KING, USA, 2021, 93’ (σε αίθουσα και online)

ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ

Κυρίως πρόγραμμα

\•             ΗΔΟΝΗ / PLEASURE, Ninja THYBERG, Sweden-Netherlands-France, 2020, 108’

•             ΑΓΡΙΑΝΘΡΩΠΟΙ / WILD MEN, Thomas DANESKOV, Denmark, 2021, 102’ (σε αίθουσα και online)

•             ΚΑΛΗ ΜΗΤΕΡΑ / GOOD MOTHER, Hafsia HERZI, France, 2020, 99’ (σε αίθουσα και online)

•             ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΡΩΤΑ ΚΑΙ ΕΠΙΘΥΜΙΑΣ / A TALE OF LOVE AND DESIRE, Leyla BOUZID, France, 2021, 103’ (σε αίθουσα και online)

•             Η ΤΡΑΒΙΑΤΑ, ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΜΟΥ ΚΙ ΕΓΩ / LA TRAVIATA, MY BROTHERS AND I, Yohan MANCA, France, 2021, 108’

•             ΑΓΡΙΟΣ ΙΝΔΙΑΝΟΣ / WILD INDIAN, Lyle Mitchell CORBINE JR, USA, 2020, 87’ (σε αίθουσα και online)

•             ΔΑΣΟΣ, ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΠΑΝΤΟΥ / FOREST – I SEE YOU EVERYWHERE, Bence FLIEGAUF, Hungary, 2020, 114’ (σε αίθουσα και online)

•             Ο ΑΛΛΟΣ ΤΟΜ / THE OTHER TOM, Rodrigo PLÁ, Laura SANTULLO, Mexico-USA, 2021, 111’ (σε αίθουσα και online)

•             ΟΝΟΝΤΑ – 10.000 ΝΥΧΤΕΣ ΣΤΗ ΖΟΥΓΚΛΑ / ONODA – 10.000 NIGHTS IN THE JUNGLE, Arthur HARARI, France-Japan-Germany-Belgium-Italy-Cambodia, 2021, 167’

•             ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΜΙΑΣ ΛΕΥΚΗΣ ΑΓΕΛΑΔΑΣ / BALLAD OF A WHITE COW, Behtash SANAEEHA, Maryam MOGHADDAM, Iran-France, 2021, 105’ (σε αίθουσα και online)

•             ΚΑΨΟΥΡΟΤΡΑΓΟΥΔΑ ΓΙΑ ΣΚΛΗΡΟΥΣ ΤΥΠΟΥΣ / LOVE SONGS FOR TOUGH GUYS, Samuel BENCHETRIT, France, 2020, 107’

•             ΛΑΜΠΕΡΕ ΜΟΥ ΜΑΑΝΤ / MY SUNNY MAAD, Michaela PAVLÁTOVÁ, Czech Republic-France-Slovakia, 2021, 81’ (σε αίθουσα και online)

•             ΑΜΙΡΑ / AMIRA, Mohamed DIAB, Egypt-Jordan-United Arab Emirates-Saudi Arabia, 2020, 100’

•             ΕΧΘΡΟΣ ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ / CAPTAIN VOLKONOGOV ESCAPED, Natasha MERKULOVA, Aleksey CHUPOV, Russia-France-Estonia, 2021, 126’

•             ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΡΗΜΟΣ / DESERTO PARTICULAR, Aly MURITIBA, Brazil, 2021, 120’ (σε αίθουσα και online)

•             ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΠΑΝΙ ΚΙΝΓΚ / THE JUSTICE OF BUNNY KING, Gaysorn THAVAT, New Zealand, 2021, 101’ (σε αίθουσα και online)

•             ΚΟΡΕΣ / DAUGHTERS, Nana NEUL, Germany-Italy-Greece, 2021, 122’ (σε αίθουσα και online)

•             ΧΩΡΑΦΙ ΜΕ ΠΑΠΑΡΟΥΝΕΣ / POPPY FIELD, Eugen JEBELEANU, Romania, 2020, 81’ (σε αίθουσα και online)

•             QUICKSAND, Margot SCHAAP, Netherlands-Estonia-Greece, 2021, 110’ (σε αίθουσα και online)

•             ΜΗ ΔΙΣΤΑΣΕΙΣ / DO NOT HESITATE, Shariff KORVER, Netherlands, 2021, 90’ (σε αίθουσα και online)

•             ΨΙΘΥΡΟΙ ΠΟΛΕΜΟΥ, WHISPERS OF WAR, Florian HOFFMANN, Germany, 2021, 94’ (σε αίθουσα και online)

•             ΠΡΙΓΚΗΠΑΣ / LE PRINCE, Lisa BIERWIRTH, Germany, 2021, 125’ (σε αίθουσα και online)

•             MEDITERRANEO, Marcel BARRENA, Spain-Greece, 2020, 112’ (σε αίθουσα και online)

 Another Take   

•             ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ / LANGUAGE LESSONS, Natalie MORALES, USA-Costa Rica, 2020, 91’ (σε αίθουσα και online)

•             ΠΟΖΕΡΙ / POSER, Noah DIXON, Ori SEGEV, USA, 2021, 88’ (σε αίθουσα και online)

•             ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΡΙΣΜΟΣ / REFLECTION, Valentyn VASYANOVYCH, Ukraine, 2021, 128’

•             ΡΙΝΟΚΕΡOΣ / RHINO, Oleg SENTSOV, Ukraine-Poland-Germany, 2021, 101’ (σε αίθουσα και online)

•             ΤΑ ΞΕΦΡΕΝΑ ΕΙΚΟΣΙ / THE ROARING 20’S, Elisabeth VOGLER, France, 2021, 90’ (σε αίθουσα και online)

•             ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΕΠΙΘΥΜΙΑ / SEXUAL DRIVE, Yoshida KOTA, Japan, 2021, 70’ (σε αίθουσα και online)

•             ΔΡΟΜΟΙ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ / STREETWISE, Jiazuo NA, China, 2021, 95’

•             Ο ΤΥΦΛΟΣ ΑΝΔΡΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΤΙΤΑΝΙΚΟ / THE BLIND MAN WHO DID NOT WANT TO SEE TITANIC, Teemu NIKKI, Finland, 2021, 82’ (σε αίθουσα και online)

•             Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΚΑΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ / THE EMPLOYER AND THE EMPLOYEE, Manuel NIETO ZAS, Urugay-Argentina-Brazil-France, 2021, 107’ (σε αίθουσα και online)

•             Η ΦΑΜΙΛΙΑ / THE FAM, Fred BAILLIF, Switzerland, 2021, 112’ (σε αίθουσα και online)

•             ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΚΑΙ Η ΑΡΑΧΝΗ / THE GIRL AND THE SPIDER, Ramon ZÜRCHER, SILVAN ZÜRCHER, Switzerland, 2020, 98’ (σε αίθουσα και online)

•             ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΟΥ ΠΟΔΑΡΙΟΥ / THE ODD-JOB MEN, Neus BALLUS, Spain, 2021, 85’ (σε αίθουσα και online)

•             ΜΟΥ ΜΟΙΑΖΕΙΣ / YOU RESEMBLE ME, Dina AMER, France-Egypt-USA, 2021, 90’

NEXT GEN

•             ΑΠΟ ΜΕΡΑ ΣΕ ΜΕΡΑ / ANY DAY NOW, Hamy RAMEZAN, Finland, 2020, 82’ (μόνο online)

•             ΕΥΑ ΚΑΙ ΑΝΤΑΜ / EVA AND ADAM, Carolin COWAN, Sweden, 2021, 82’ (μόνο online)

•             ΜΕΓΑ ΜΕΓΑ ΜΕΓΑ ΜΕΓΑ ΠΑΡΤΙ / MEGA MEGA MEGA MEGA PARTY, Collectif Camera ETC, Belgium, 2020, 4’ (σε αίθουσα και online)

•             ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΣΕ ΜΠΟΥΚΑΛΙ / MESSAGE IN A BOTTLE, Celia TOCCO, Belgium-France, 2020, 12’ (σε αίθουσα και online)

•             Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΛΟΥΚΑΝΙΚΟ / MΥ DAD IS A SAUSAGE, Anouk FORTUNIER, Belgium-Germany-Netherlands, 2021, 83’ (σε αίθουσα και online)

•             Η ΓΙΑΓΙΑΚΑ ΤΟΥ ΧΙΟΝΙΟΥ / OLD MOTHER SNOW, Arnaud DEMUYNCK, Celia TISSERANT, Belgium, 2020, 31’ (σε αίθουσα και online)

•             STOP-ZEMLIA, Kateryna GORNOSTAI, Ukraine, 2021, 122’ (σε αίθουσα και online)

•             THE APE STAR, Linda HAMBACK, Sweden-Norway-Denmark, 2020, 76’ (μόνο online)

•             ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΦΡΟΥΡΙΟ / THE WHITE FORTRESS, Igor DRLJAČA, Bosnia and Herzegovina-Canada, 2021, 89’ (μόνο online)

ΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑ

Γνωρίζουμε το έργο της πρωτοπόρου σκηνοθέτιδος από τη Βουλγαρία, Μπίνκα Ζελιάσκοβα.

Το 62ο ΦΚΘ πραγματοποιεί spotlight στη Λουκία Αλαβάνου, προβάλλοντας 6 μικρού μήκους ταινίες της στο τμήμα >>Film Forward. Η εικαστικός, η οποία θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στην 59η Μπιενάλε, θα δώσει για πρώτη φορά μια γεύση από το έργο της που θα δούμε στη Βενετία και το οποίο έχει καθαρά κινηματογραφικό χαρακτήρα.

Τα πάντα για το φετινό Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης, στην ξεχωριστή ενότητα του MOVE IT που ανανεώνεται συνεχώς. 

Ακολουθήστε το Move It στο Google News και μάθετε πρώτοι όλα τα νέα του σινεμά!
Πρώτη δημοσίευση: 25 Οκτ. 2021, 18:39
Ενημέρωση: 25 Οκτ. 2021, 18:39
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Zola

Zola

Θα το βρείτε: Cosmote TV

Σύνοψη: Βασισμένο σε μια πραγματική ιστορία, όπως αυτή παρουσιάστηκε μέσα από ένα viral twitter...
1 ημέρα

BOX OFFICE

Ταινία
4ημέρο
Feelgood
7236
Tulip
3532
Tulip
3441