To πρόγραμμα του Μεξικανικού φεστιβάλ

To πρόγραμμα του Μεξικανικού φεστιβάλ
Δημοσίευση: 19 Νοε. 2010, 03:26

Ξεκίνησε το Φεστιβάλ Κινηματογράφου με αφορμή τα 100 χρόνια από τη Μεξικανική Επανάσταση, που διοργανώνει η New Star, υπό την αιγίδα της Μεξικανικής Πρεσβείας. Θα προβληθούν 30 ταινίες και ντοκυμαντέρ σπουδαίων δημιουργών από όλο τον κόσμο από τις οποίες οι περισσότερες θα προβληθούν για πρώτη φορά στην Ελλάδα. Καθημερινά θα προβάλλονται δύο έως τρεις ταινίες με ένα ενιαίο εισιτήριο. Θα διαρκέσει από τις 18 έως και τις 24 Νοεμβρίου και θα διεξαχθεί στο Ίδρυμα Μιχάλη Κακογιάννη (Πειραιώς 206, Ταύρος 210 3418550) και στο Σινέ Φιλίπ (Θάσου 11, Πλατεία Αμερικής 210 8612476). Για το Φιλίπ μπορείτε να κερδίσετε καθημερινά διπλές προσκλήσεις στο section των διαγωνισμών.

Το πρόγραμμα των προβολών:

 

 

Φιλίπ

Παρασκευή 19/11

18:00 Vamonos con Pancho Villa/Let’s go with Pancho Villa Fernando de Fuentes, (1936), 92'.

20:00 Los ultimos zapatistas, heroes olvidados The Last Zapatistas, Forgotten Heroes Francesco Taboada Tabone, (2002), ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ, 70’

21:20 Pancho Villa Y La Valentina / Pancho Villa And Valentina Ismael Rodriguez, (1960), 87’

23:00 Pancho Villa / Villa Rides - Buzz Kulik, (1968), 125’

Σάββατο 20/11

18:00 El Prisionero 13 / Prisoner 13 - Fernando de Fuentes, (1933), 76’

19:30 Que Viva Mexico! - Sergei M. Eisenstein, (1979), 90’

21:15 Mexican Fantasy - Oleg Kovalov, (1998), 100’

23:00 La cucaracha - Ismael Rodríguez, (1959), 97’

Κυριακή 21/11

18:00 Asi era Pancho Villa/This Was Pancho Villa - Ismael Rodríguez (1957), 90’

19:45 Viva Zapata! - Elia Kazan, (1952), 113’

21:45 Pancho Villa, La Revolucion No Ha Terminado Pancho Villa, The Revolution Is Not Over Francesco Taboada Tabone, (2006), ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ, 90’

23:00 Pancho Villa Y La Valentina / Pancho Villa And Valentina Ismael Rodriguez, (1960), 87’

Δευτέρα 22/11

18:00 Enamorada - Emilio Fernández, (1946), 99’

20:00 Το ακατάβλητο Μεξικό / Reed: Mexico insurgente - Paul Leduc, (1973), 124’

22:30 Ora si, tenemos que ganar/Pray we have to win Raúl Kamffer, (1981), 90’

Τρίτη 23/11

18:00 La Generala - Juan Ibanez, (1971), 100’

20:00 El principio - Gonzalo Martínez Ortega, (1972), 135’

22 :30 Cuartelazo - Alberto Isaac, (1977), 117’

Τετάρτη 24/11

18:00 Mexico: La Revolucion Congelada / Mexico: The Frozen Revolution Raymundo Geyzer, (1973), ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ, 65’

19:30 Cananea - Marcela Fernandez Violante, (1976), 123’

22 :00 La casta divina - Julián Pasto, (1977), 120’


 

Ίδρυμα Μ. Κακογιάννη

Παρασκευή 19/11

20:00 El compadre Mendoza / Godfather Mendoza Fernando de Fuentes - Juan Bustillo Oro, (1934), 85’

22:00 Los ultimos zapatistas, heroes olvidados The Last Zapatistas, Forgotten Heroes Francesco Taboada Tabone, (2002), ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ, 70’

Σάββατο 20/11

20:00 Viva Zapata! - Elia Kazan, (1952), 113’

22:00 Companeros - Sergio Corbucci, (1970), 118’

Κυριακή 21/11

20:00 Το ακατάβλητο Μεξικό / Reed: Mexico insurgente - Paul Leduc, (1973), 124’

22:30 Mexico: La Revolucion Congelada / Mexico: The Frozen Revolution Raymundo Geyzer, (1973), ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ, 65’

Δευτέρα 22/11

20:00 El Prisionero 13 / Prisoner 13 - Fernando de Fuentes, (1933), 76’

21:30 Pancho Villa / Villa Rides - Buzz Kulik, (1968), 125’

Τρίτη 23/11

20:00 Que Viva Mexico! - Sergei M. Eisenstein, (1979), 90’

22:00 Pancho Villa Y La Valentina / Pancho Villa And Valentina Ismael Rodriguez, (1960), 87’

Τετάρτη 24/11

20:00 Pancho Villa, La Revolucion No Ha Terminado Pancho Villa, The Revolution Is Not Over Francesco Taboada Tabone, (2006), ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ, 90’

22:00 La soldadera / The Female Soldier - Jose Bolanos (1966), 88’

 

Δημοσίευση: 19 Νοε. 2010, 03:26
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ
ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ