Δημοσίευση: 14 Οκτ. 2014, 22:40

ΩΡΟΛΟΓΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Πέμπτη 16/10/2014

ΑΣΤΥ

5.45   Ο ΤΖΟΝΙ ΠΗΡΕ Τ’ ΟΠΛΟ ΤΟΥ / Johnny Got His Gun, 111’ του Dalton Trumbo (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΑΒΟΡΑ

6.15   ΑΛΔΕΒΑΡΑΝ, 80’ του Ανδρέα Θωμόπουλου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΑΒΟΡΑ

7.45   ΣΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ / Westfront 1918: Vier von der infanterie, 97’ του Georg Wilhelm Pabst (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΣΤΥ

Επίσημη έναρξη

8.30   QUEEN AND COUNTRY, 105’ του John Boorman (Διεθνές Διαγωνιστικό)

ΑΑΒΟΡΑ

9.45   7 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΒΑΝΑ / 7 días en la Habana, 129’ των Elia Suleiman, Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noé, Juan Carlos Tabío, Pablo Trapero (Αφιέρωμα στον Έλια Σουλεϊμάν)

 

Παρασκευή 17/10/2014

ΑΣΤΥ

6.00   Α΄ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΗΣ HORME PICTURES

 + ΝΑΙ ΜΕΝ, ΑΛΛΑ... , 85’ του Παύλου Τάσιου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΑΒΟΡΑ

6.15   ΕΥΡΥΔΙΚΗ Β.Α. 2037, 100’ του Νίκου Νικολαϊδη (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΣΤΥ

8.00   ΑΠΟΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΣΤA ΟΠΛΑ / Α Farewell to Arms, 85’ του Frank Borzage (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΑΒΟΡΑ

8.15   Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ / Der stand der dinge, 121’ του Wim Wenders (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΣΤΥ

10.00  INBETWEEN WORLDS / Zwischen welten, 98’ του Feo Aladag (Avant Premiere)

ΑΑΒΟΡΑ

10.30   ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ / Le soupirant, 83’ του Pierre Etaix (Ο μοναχικός Πιέρ Ετέξ)

 

Σάββατο 18/10/2014

ΑΑΒΟΡΑ

5.30   ΛΟΛΑ / Lola, 90’ του Jacques Demy (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΣΤΥ

6.00   Ο ΣΑΡΛΩ ΣΤΡΑΤΙΩΤΗΣ / Shoulder Arms, 45’ του Charlie Chaplin (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

+ Η ΦΟΝΙΣΣΑ, 90’ του Κώστα Φέρρη  (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΑΒΟΡΑ

7.30   ΟΥΔΕΝ ΝΕΟΤΕΡΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ /All Quiet on the Western Front, 134’ του Lewis Milestone (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΣΤΥ

8.30   ΤΟ ΓΥΑΛΙΝΟ ΚΛΟΥΒΙ / Tras el cristal, 110’ του Agustí Villaronga  (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΑΒΟΡΑ

10.00   Η ΜΕΓΑΛΗ ΧΙΜΑΙΡΑ / La grande illusion, 114’ του Jean Renoir (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΣΤΥ

10.40  ΔΙΠΛΗ ΖΩΗ / Two Lives / Zwei leben, 97’ των Georg Maas, Judith Kaufmann  (Avant Premiere)

 

Κυριακή 19/10/2014

ΑΣΤΥ

5.00   Α΄ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ – EFA 2013, 135΄

ΑΑΒΟΡΑ

6.00    ΚΡΑΝΙΟΥ ΤΟΠΟΣ, 90’ του Κώστα Αριστόπουλου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΣΤΥ

7.30   Η ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΛΑΖΑΡΕΣΚΟΥ / The Death of Mr. Lazarescu, 150’ του Cristi Puiu (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΑΒΟΡΑ

7.50  Ο ΛΟΧΙΑΣ ΓΙΟΡΚ / Sergeant York, 134’ του Howard Hawks (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΣΤΥ

10.15  DIPLOMATIE / Diplomacy, 88’ του Volker Schlöndorff (Avant Premiere)

ΑΑΒΟΡΑ

10.20  ΟΣΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ  / Tant qu'on a la santé, 77’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)

 

Δευτέρα 20/10/2014

ΑΑΒΟΡΑ

6.00   Η ΕΚΔΡΟΜΗ, 85’ του Τάκη Κανελλόπουλου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΣΤΥ

6.15   ΕΞΟΡΙΣΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΛΕΩΦΟΡΟ, 90’ των Νίκου Ζερβού και Θανάση Ρεντζή (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΑΒΟΡΑ

7.45   Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ /La grande guerra, 137’ του Mario Monicelli (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΣΤΥ

8.00   INCOMPRESA / Misunderstood, 103’ της Asia Argento (Avant Premiere)

ΑΣΤΥ

10.00  ΣΤΑΥΡΟΙ ΣΤΑ ΧΑΡΑΚΩΜΑΤΑ / King and Country, 89’ του Joseph Losey (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΑΒΟΡΑ

10.20   Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΕΡΩΤΑΣ / Le grand amour, 87’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)

 

Τρίτη 21/10/2014

ΑΑΒΟΡΑ

6.00   Β΄ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΗΣ HORME PICTURES

+     ΛΑΒΕΤΕ ΘΕΣΕΙΣ, 80’ του Θόδωρου Μαραγκού (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΣΤΥ

6.10   ΠΕΡΣΙ ΣΤΟ ΜΑΡΙΕΝΜΠΑΝΤ / L'année dernière à Marienbad, 94’ του Alain Resnais (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΣΤΥ

8.00   CORN ISLAND / Simindis kundzuli, 100’ του George Ovashvili (Διεθνές Διαγωνιστικό)

ΑΑΒΟΡΑ

8.15   Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ / La règle du jeu, 110’ του Jean Renoir  (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΣΤΥ

10.00  QUEEN AND COUNTRY, 105’ του John Boorman (Διεθνές Διαγωνιστικό)

ΑΑΒΟΡΑ

10.20  ΓIO - ΓIO / Yo-yo, 92’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)

 

Τετάρτη 22/10/2014

ΑΣΤΥ

6.00   ΣΑΛΟ ή 120 ΜΕΡΕΣ ΣΤΑ ΣΟΔΟΜΑ / Salò o le 120 giornate di Sodoma, 116’ του Pier Paolo Pasolini  (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΑΒΟΡΑ

6.15   ΑΝΟΙΧΤΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ, 81’ του Γιώργου Σταμπουλόπουλου  (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΑΒΟΡΑ

7.50   ΣΤΑΥΡΟΙ ΣΤΟ ΜΕΤΩΠΟ / Paths of Glory, 88’ του Stanley Kubrick (A’ Παγκόσμιος Πολέμος)

ΑΣΤΥ

8.15   THE SMELL OF US, 92’ του Larry Clark (Διεθνές Διαγωνιστικό)

ΑΑΒΟΡΑ

9.30   Η ΛΕΥΚΗ ΚΟΡΔΕΛΑ / Das weisse band, 144’ του Michael Haneke (A’ Παγκόσμιος Πολέμος)

ΑΣΤΥ

10.10   MANGE TES MORTS / Eat Your Bones, 94’ του Jean-Charles Hue (Διεθνές Διαγωνιστικό)

 

Πέμπτη 23/10/2014

ΑΣΤΥ

6.15    ΘΕΪΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ / Yadon ilaheyya, 92’ του Elia Suleiman (Αφιέρωμα στον Έλια Σουλεϊμάν)

ΑΣΤΥ

8.00   ANDELE / Angels, 97’ της Alice Nellis  (Διεθνές Διαγωνιστικό)

ΑΣΤΥ

10.00  AFTERLIFE / Utóélet, 95’ του Virag Zomboracz  (Διεθνές Διαγωνιστικό)

 

Παρασκευή 24/10/2014

ΑΣΤΥ

6.30   NO ONE ’S CHILD / Nicije dete, 103’ του Vuk Rsumovic (Διεθνές Διαγωνιστικό)

ΑΣΤΥ

8.30 Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΠΟΜΕΝΕΙ / The Time That Remains, 109’ του Elia Suleiman (Αφιέρωμα στον Έλια Σουλεϊμάν)

ΑΣΤΥ

10.40  THE JUDGMENT / Sadilishteto, 107’ του Stephan Komandarev (Avant Premiere)

 

Σάββατο 25/10/2014

ΑΣΤΥ

6.15   ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΖΟ / My Name Is Joe, 105’ του Ken Loach (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΣΤΥ

8.45   BLUE RUIN, 90’ του Jeremy Saulnier  (Avant Premiere)

ΑΣΤΥ

10.30   EL ARDOR / The Ardor, 110’ του Pablo Fendrik (Avant Premiere)

 

Κυριακή 26/10/2014

ΑΣΤΥ

5.00   Β΄ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ – EFA 2013, 125΄

ΑΣΤΥ

7.20   Ο ΑΝΕΜΟΣ ΧΟΡΕΥΕΙ ΤΟ ΚΡΙΘΑΡΙ / The Wind That Shakes the Barley, 127΄του Ken Loach (Ειδική Προβολή)

ΑΣΤΥ

9.45  7 ΜΕΡΕΣ ΣΤΗΝ ΑΒΑΝΑ / 7 días en la Habana, 129’ των Elia Suleiman, Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noé, Juan Carlos Tabío, Pablo Trapero (Αφιέρωμα στον Έλια Σουλεϊμάν)

ΟΠΕΡΑ

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

8.30 JIMMY’S HALL, 109’ του Ken Loach (Avant Premiere)

Της προβολής θα προηγηθεί η απονομή των βραβείων των ταινιών και των τιμώμενων προσώπων του 27ου Πανοράματος.

 

ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ

 

Δευτέρα 27/10/2014

ΑΣΤΥ

6.15   ΚΙΕΡΙΟΝ, 92’ του Δήμου Θέου (Οι αντικομφορμιστές του ελληνικού σινεμά)

ΑΣΤΥ

8.00   ΤΟ ΓΥΑΛΙΝΟ ΚΛΟΥΒΙ / Tras el cristal, 110’ του Agustí Villaronga (8 έλληνες σκηνοθέτες προτείνουν)

ΑΣΤΥ

10.15   Η ΜΕΓΑΛΗ ΧΙΜΑΙΡΑ / La grande illusion, 114’ του Jean Renoir  (A’ Παγκόσμιος Πολέμος)

 

Τρίτη 28/10/2014

ΑΣΤΥ

6.00   ΓIO - ΓIO / YO-YO, 92’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)

ΑΣΤΥ

8.00   HEUREUX ANNIVERSAIRE / Happy Anniversary, 15’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)

+ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ / Le soupirant, 83’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)

ΑΣΤΥ

10.00     Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ / La grande guerra, 137’ του Mario Monicelli

(Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

 

Τετάρτη 29/10/2014

ΑΣΤΥ

6.00   ΟΥΔΕΝ ΝΕΟΤΕΡΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΔΥΤΙΚΟ ΜΕΤΩΠΟ /All Quiet on the Western Front, 134’ του Lewis Milestone (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

ΑΣΤΥ

8.30   ΟΣΟ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ  / Tant qu'on a la santé, 77’ του Pierre Etaix (Αφιέρωμα στον Πιέρ Ετέξ)

ΑΣΤΥ

10.15   ΣΤΑΥΡΟΙ ΣΤΟ ΜΕΤΩΠΟ / Paths of Glory, 88’ του Stanley Kubrick (Α’ Παγκόσμιος Πόλεμος)

 

27ο ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ. 16 – 26 Οκτωβρίου 2014, στους κινηματογράφους ΑΣΤΥ και ΑΑΒΟΡΑ (Επαναληπτικές προβολές θα πραγματοποιούνται στο Άστυ έως και τις 29/10). Γενική Είσοδος: 5 ευρώ. Διαρκείας 10 προβολών: 30 ευρώ. Περισσότερες πληροφορίες στο 211-1096515 και στο www.panoramafest.org.

TO MOVE IT ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΧΟΡΗΓΟ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

 

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

"Osmosis" season 1: Black Mirror made in... France

Είναι αλήθεια ότι τον τελευταίο καιρό το ζήτημα της τεχνολογίας γίνεται το επίκεντρο σε...
8 ώρες

Ο Ρίντλεϊ Σκοτ επιστρέφει στις ρίζες

Και έτσι απλά, ξαφνικά και σε ταχύτατους ρυθμούς, η επόμενη ταινία του Ρίντλεϊ Σκοτ,...
14 ώρες

Δύο ελληνικές ταινίες στο Σαράγιεβο

Άλλες δύο ελληνικές μικρού μήκους ταινίες περνουν τα σύνορα και δοκιμάζουν τις δυνάμεις τους...
15 ώρες