17/04 - 16:00
17ο ΦΝΘ: Η πλήρης λίστα των ταινιών
TAINIA ΕΝΑΡΞΗΣ
Παρασκευή 13 Μαρτίου 2015
- ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΧΙΠ ΧΟΠ/HIP HOP-ERATION, Bryn EVANS, New Zealand, 2014, 93’
ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ
- ΕΙΜΑΙ ΟΙ ΦΕΜΕΝ/JE SUIS FEMEN/I AM FEMEN, Alain MARGOT, Switzerland, 2014, 95’
- ΑΣΗΜΙ ΣΤΟ ΝΕΡΟ, ΑΥΤΟΠΟΡΤΡΕΤΟ ΤΗΣ ΣΥΡΙΑΣ/EAU ARGENTEE, SYRIE AUTOPORTRAIT/SILVERED WATER, SYRIA SELF-PORTRAIT, Ossama MOHAMMED & Wiam Simav BEDIRXAN, France, Syria, 2014, 92’
- ΠΟΡΤΡΕΤΑ ΜΙΑΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ/RETRATOS DE UNA BUSQUEDA/PORTRAITS OF A SEARCH, Alicia CALDERON TORRES, Mexico, 2014, 67’
- ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΗ ΑΓΑΠΗ/ LIMITED PARTNERSHIP, Thomas G. MILLER, USA, 2014, 75’
- A PLACE FOR EVERYONE/UN ENDROIT POUR TOUT LE MONDE, Άγγελος ΡΑΛΛΗΣ & Hans Ulrich GOSSL, Belgium, Greece, Austria, Rwanda, 2014, 62’
- ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΙ/VI ER JOURNALISTER/WE ARE JOURNALISTS, Ahmad Jalali FARAHANI, Denmark, 2014, 85’
- ΜΕΤΕΩΡΟΙ/LIMBO, Gustav HOFER & Matteo CALORE, Italy, 2014, 54’
- ΞΕΝΟΣ/XENOS, Mahdi FLEIFEL, United Kingdom, Greece, Denmark, 2013, 12’
- ΟΙ ΔΟΥΛΕΜΠΟΡΟΙ/ΤΗΕ STORM MAKERS, Guillaume SUON, France, Cambodia, 2014, 66’
- ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΝΙΩΘΟΥΝ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΚΑΙΕΙ/THOSE WHO FEEL THE FIRE BURNING, Morgan KNIBBE, Netherlands, 2014, 74’
- ΣΤΗ ΡΩΣΣΙΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ/TO RUSSIA WITH LOVE, Noam GONICK, USA, Canada, 2014,80’
- ΜΙΛΑΝΤ - Ο ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΜΟΥ.../ MILAD - MY PLANET…, Μενέλαος ΚΑΡΑΜΑΓΓΙΩΛΗΣ, Ελλάδα, 2015, 64’
ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
- ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΒΑΣΙΛΙΣΣΕΣ/ KINGS OF THE WIND & ELECTRIC QUEENS, Cedric DUPIRE, Gaspard KUENTZ, France, 2014, 56’
- ΗΧΟΙ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ/SOUNDS OF THE SOUL, Robin DIMET, Russia, France, 2014, 30’
- ΑΔΕΛΦΕ ΜΟΥ/BROTHER OF MINE, Rodrigo VASQUEZ, United Kingdom, Bolivia, 2014, 52’
- ΜΗΤΕΡΑ ΕΝΟΣ ΑΓΕΝΝΗΤΟΥ/UM GHAYEB/MOTHER OF THE UNBORN, Nadine SALIB, Egypt, United Arab Emirates, 2014, 85’
- ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ/WO JIU SHI WO/I AM HERE, Lixin FAN, China, 2014, 88’
ΠΟΡΤΡΕΤΑ-ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ
- Ο ΟΥΛΡΙΧ ΖΑΙΝΤΛ ΕΠΙ ΤΟ ΕΡΓΟΝ/ULRICH SEIDL UND DIE BOSEN BUBEN/ULRICH SEIDL- A DIRECTOR AT WORK, Constantin WULFF, Austria, Germany, Switzerland, Αυστρία, Γερμανία, Ελβετία, 2014, 52΄
- ΤΕΧΝΗ ΚΑΙ ΤΕΧΝΑΣΜΑΤΑ/ART & CRAFT, Jennifer GRAUSMAN & Sam CULLMAN, USA, 2014, 89΄
- ΕΙΜΑΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΡΙΑ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΣΑΣ/I AM A VISITOR IN YOUR WORLD, Miguel SILVEIRA, USA, 2014, 82΄
- ΓΡΑΜΜΑ Σ' ΕΝΑΝ ΠΑΤΕΡΑ/CARTA A UN PADRE/LETTER TO A FATHER, Edgardo COZARINSKY, Argentina, France, 2013, 63΄
- ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΑ ΡΙΝΓΚ/BETWEEN RINGS, Jessie CHISI & Salla SORRI, Finland, Zambia, 2014, 82΄
- Η ΕΛΛΑΔΑ ΤΩΝ ΧΡΗΣΤΟΥ ΧΡΥΣΟΠΟΥΛΟΥ, ΠΕΤΡΟΥ ΜΑΡΚΑΡΗ ΚΑΙ ΕΡΣΗΣ ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΥ/LA GRECE DE CHRISTOS CHRYSSOPOULOS, PETROS MARKARIS ET ERSI SOTIROPOULOS/GREECE OF CHRISTOS CHRYSSOPOULOS, PETROS MARKARIS AND ERSI SOTIROPOULOS, Nicolas AUTHEMAN, France, 2014, 51΄
- ΞΕΠΕΡΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΦΟΒΟ: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΓΚΑΟ ΖΙΣΕΝΓΚ/TRANSCENDING FEAR: THE STORY OF GAO ZHISHENG, Wenjing MA, USA, 2014, 72΄
- Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΣΟΚΟΥΡΟΦ/SOKUROVIN AANI/THE VOICE OF SOKUROV, Leena KILPELAINEN, Finland, 2014, 77΄
- ΦΛΟΓΑ/PLAMEN/FLAME, Andre ANDREEV & Dan COVERT, USA, Bulgaria, 2014, 20΄
- TRANSFIXED, Alon KOL, Canada, 2014, 75΄
- ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΗ- ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΤΗΣ ΠΑΜΕΛΑ ΣΜΑΡΤ/CAPTIVATED THE TRIALS OF PAMELA SMART, Jeremiah ZAGAR, USA, UK, 2014, 97΄
- ΠΩΣ ΝΑ ΜΥΡΙΣΕΙΣ ΕΝΑ ΡΟΔΟ: ΜΙΑ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΡΙΚΙ ΛΙΚΟΚ ΣΤΗ ΝΟΡΜΑΝΔΙΑ/HOW TO SMELL A ROSE: A VISIT WITH RICKY LEACOCK IN NORMANDY, Gina LEIBRECHT & Les BLANK, USA, 2014, 65΄
- Η ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΣ/ THE ARCHAEOLOGIST, Κίμων ΤΣΑΚΙΡΗΣ, Ελλάδα, 2014, 90΄
- UN CONDOR, Γιάννης ΚΟΛΟΖΗΣ, Ελλάδα, 2014, 80΄
- Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΩΣΤΗΣ ΠΑΛΑΜΑΣ- ΤΟ ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ/KOSTIS PALAMAS THE SUPREME FLOWER IN GREEK LITERATURE, Σταμάτης ΤΣΑΡΟΥΧΑΣ, Ελλάδα, 2014, 82΄
- LA VIDA PURA/PURE LIFE, Παναγιώτης ΕΥΑΓΓΕΛΙΔΗΣ, Ελλάδα, Ισπανία, 2015, 45΄
- DAVID KENNEDY, ΣΜΙΛΕΥΟΝΤΑΣ ΤΗ ΖΩΗ/DAVID KENNEDY, THE SCULPTOR OF LIFE, Άγγελος ΚΟΒΟΤΣΟΣ, Ελλάδα, 2014, 25΄
- ΦΑΣΜΠΙΝΤΕΡ - Ν' ΑΓΑΠΑΣ ΧΩΡΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΗ/FASSBINDER - AT ELSKE UDEN AT KRAEVE/FASSBINDER - TO LOVE WITHOUT DEMANDS, Christian Braad THOMSEN, Denmark, 2015, 110΄
- ΑΠΟΦΕΥΓΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΤΡΕΛΑ/RUNNING FROM CRAZY, Barbara KOPPLE, USA, 2013, 100΄
- ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΣΟΥΖΑΝ ΣΟΝΤΑΓΚ/REGARDING SUSAN SONTAG, Nancy KATES, USA, 2014, 100΄
ΚΑΤΑΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΜΝΗΜΗΣ
- ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΤΗΣ ΓΗΣ/THE SALT OF THE EARTH, Wim WENDERS & Juliano RIBEIRO SALGADO, France, 2014, 109’
- Η ΟΨΗ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ/THE LOOK OF SILENCE, Joshua OPPENHEIMER, Denmark, Indonesia, Norway, Finland, United Kingdom, 2014, 98’
- ΑΚΟΛΟΥΘΩΝΤΑΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΗΣ ΣΙΡΑ: ΜΙΑ ΕΛΛΗΝΟΕΒΡΑΪΚΗ ΟΔΥΣΣΕΙΑ/FOLLOWING SHIRA'S JOURNEY: A GREEK JEWISH ODYSSEY, Carol GORDON & Natalie CUNNINGHAM, Australia, 2014, 50’
- ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΣΤΙΣ ΑΝΔΕΙΣ/STORM OVER ANDERNA/STORM IN THE ANDES, Mikael WISTROM, Sweden, 2014, 100’
- Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ/PLAZA MAN, Kasper VERKAIK, Netherlands, 2014, 60’
- ΘΑ ΠΕΣΕΙ Η ΝΥΧΤΑ/NIGHT WILL FALL, Andre SINGER, United Kingdom, USA, Israel, Denmark, 2014, 75’
- ΑΡΚΑΔΙΑ ΧΑΙΡΕ/ HAIL ARCADIA, Φίλιππος ΚΟΥΤΣΑΦΤΗΣ, Ελλάδα, 2015, 90’
- ΑΠΟΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΟΡΓΟ/ESCAPE FROM AMORGOS, Στέλιος ΚΟΥΛΟΓΛΟΥ, Ελλάδα, 2015, 70’
- ΚΑΘΕ ΠΡΟΣΩΠΟ ΕΧΕΙ ΟΝΟΜΑ/EVERY FACE HAS A NAME, Magnus GERTTEN, Sweden, 2015, 76’
ΜΙΚΡΕΣ ΑΦΗΓΗΣΕΙΣ
- ΣΤΟ ΥΠΟΓΕΙΟ/IM KELER/IN THE BASEMENT, Ulrich SEIDL, Austria, 2014, 85’
- ΣΥΜΒΑΝ ΣΤΗΝ ΚΑΣΑΜΑ/KASAMAYAKI/MADE IN KASAMA, Yuki KOKUBO, USA, Japan, 2014, 78’
- Η ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ/ THE AGE OF LOVE, Steven LORING, USA, 2014, 79’
- ΚΑΠΝΟΚΡΑΤΟΡΕΣ/SMOKINGS, Michele FORNASERO, Italy, Switzerland, 2014, 96’
- ΜΙΚΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ, ΜΕΓΑΛΑ ΟΝΕΙΡΑ/LITTLE PEOPLE BIG DREAMS, MAK CK, Singapore, China, 2014, 89’
- Ο ΤΖΙΟΒΑΝΝΙ ΚΑΙ Η ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ/GIOVANNI EN HET WATERBALLET/GIOVANNI AND THE WATER BALLET, Astrid BUSSINK, Netherlands, 2014, 18’
- ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΣ/DOCUMENTED, Jose Antonio VARGAS, USA, 2014,90’
- ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΚΟΙΛΑΔΑ/HAPPY VALLEY, Amir BAR LEV, USA, 2014, 98’
- ΠΟΙΟΣ ΑΡΠΑΞΕ ΤΟΝ ΤΖΟΝΙ/WHO TOOK JOHNNY, David BEILINSON & Michael GALINSKY & Suki HAWLEY, USA, 2014, 81’
- ΟΙ 18 ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΕΣ/THE WANTED 18, Amer SHOMALI & Paul COWAN, Canada, Palestine, France, 2015, 75’
- Η ΔΥΝΑΣΤΕΙΑ ΤΩΝ ΤΣΙΡΚΩΝ/CIRKUSDYNASTIET/THE CIRCUS DYNASTY, Anders RIIS-HANSEN, Denmark, 2014, 75’
- ΠΟΛΕΜΙΣΤΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΒΟΡΡΑ/KRIGERNE FRA NORD/WARRIORS FROM THE NORTH, Nasib FARAH & SOREN STEEN JESPERSEN, Denmark, Somalia, 2014, 58’
- ΑΦΑΝΤΟΣ/NOWHERE TO BE FOUND, Alex MORATTO, USA, 2015, 8’
- ΚΛΗΣΗ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ/ULVILAN MURHAMYSTEERI/EMERGENCY CALL, Pekka LEHTO, Finland, Germany, 2014, 83’
- Η ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΟΣΜΩΝ/LE NEZ/THE EMPIRE OF SCENTS, Kim NGUYEN, Canada, 2014, 84’
- EMERY TALES, Σουζάνε ΜΠΑΟΥΖΙΝΓΚΕΡ & Στέλιος ΕΥΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα, Γερμανία, 2015, 66’
- ΟΛΥΜΠΙΑ/OLYMPIA, Σταύρος ΨΥΛΛΑΚΗΣ, Ελλάδα, 2015, 45’
- MANA, Βάλερυ ΚΟΝΤΑΚΟΣ, Ελλάδα, 2014, 70’
- Ψ/PSY, Καλλιόπη ΛΕΓΑΚΗ, Ελλάδα, 2015, 67’
- ΟΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΕΝΟΣ ΚΡΥΦΟΥ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥ/TALES OF THE GRIM SLEEPER, Nick BROOMFIELD, USA, United Kingdom, 2014, 110’
- ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ/STALE SPOLU/ALWAYS TOGETHER, Eva TOMANOVA, Czech Republic, 2014, 75’
- ΑΝΕΜΟΣ ΣΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ/WIND ON THE MOON, Seung-Jun YI, South Korea, 2014, 100’
- ΕΞΩΤΙΣΜΟΣ, ΕΡΩΤΙΣΜΟΣ Κ.Λ.Π./EXOTICA, EROTICA, ETC., Ευαγγελία Κρανιώτη, France, 2015, 73’
ΚΟΙΝΩΝΙΑ
- ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΜΑΡΟΚΟΥ/SULL'ORLO DEL MAROCCO/THE LIMB OF MOROCCO, Bruno ROCCHI, Italy, 2015, 62’
- ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ/LES REGLES DU JEU/RULES OF THE GAME, Claudine BORIES, Patrice CHAGNARD, France, 2014, 106’
- ΦΤΩΧΕΙΑ ΑΕ /POVERTY, INC., Michael MATHESON MILLER, Haiti, Rwanda, Kenya, Ghana, USA, United Kingdom and 20 more countries, 2015, 88’
- Η ΤΕΛΙΚΗ ΕΥΘΕΙΑ /THE HOMESTRETCH , Anne DE MARE, Kirsten KELLY, USA, 2014, 90’
- ΤΟ ΠΙΟΝΙ/ LA PRENDA/THE PAWN, Jean-Cosme DELALOYE, Switzerland, 2014, 78’
- ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΟΥΜΠΑ /I AM KUBA, Ase SVENHEIM- DRIVENES, Norway, Germany, Poland, 2014, 58’
- ΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ /L'ABRI/ THE SHELTER, Fernand MELGAR, Switzerland, 2014, 101’
- ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΘΑ ΕΡΘΕΙ/SOMETHING BETTER TO COME, Hanna POLAK, Denmark, Poland, 2014, 110’
- ΙΚΑΡΙΑ/IKARIA, Arnaud GAILLARD, France, 2014, 52’
- THE NEW PLASTIC ROAD, Άγγελος ΤΣΑΟΥΣΗΣ, Μυρτώ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ, Greece, Germany, 2014, 43’
- ΟΝΕΙΡΟΠΑΓΙΔΑ/DREAMCATCHER, Kim LONGINOTTO, United Kingdom, 2014, 97’
- ΠΟΥΤΙΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ/POUTINE POUR TOUJOURS?/PUTIN IS BACK, Jean-Michel CARRE, France, Belgium, 2014, 77’
- ΤΟ ΨΑΡΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ- ΠΕΡΑΜΑ/ THE FISH ON THE MOUNTAIN, Στρατούλα ΘΕΟΔΩΡΑΤΟΥ, Greece, 2015, 97’
- ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΤΗΣ ΚΡΙΣΗΣ: ΟΔΗΓΟΣ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ /KRISDOKUMENT. EN OVERLEVNADSGUIDE/ CRISIS DOCUMENT. A SURVIVAL GUIDE, Elisabeth MARJANOVIC CRONVALL, Marta DAULIUTE, Sweden, 2015, 15’
ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ
- ΘΟΥΛΗ ΤΟΥΒΑΛΟΥ/THULETUVALU, Matthias VON GUNTEN, Switzerland, 2014, 96’
- ΜΟΝΗ ΡΟΗ/SINGLE STREAM, Ernst KAREL, Pawel WOJTASIK, Toby LEE, USA, 2014, 23’
- ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ- ΦΩΝΕΣ ΑΠ' ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ /ECOCIDE - VOICES FROM PARADISE, Juliet BROWN, United Kingdom, USA, 2014, 58’
- ΚΟΜΟΡΕΜΠΙΤΑΤΣΙ/KOMOREBITACHI, Masanori OMORI, Sophie PERRIER, Switzerland, Japan, 2014, 15’
- ΤΟ ΣΥΝΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΧΙΜΠΑΝΤΖΗ/HET CHIMPANSEE COMPLEX/THE CHIMPANZEE COMPLEX, Marc SCHMIDT, Netherlands, 2014, 75’
- ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΑΣ, ΜΟΝΟ ΚΑΜΜΕΝΗ ΓΗ/APRES NOUS, NE RESTERA QUE LA TERRE BRULEE/AFTER US, ONLY THE BURNT EARTH, Delphine FEDOROFF, Belgium, 2014, 80’
- ΒΙΡΟΥΝΓΚΑ/VIRUNGA, Orlando VON EINSIEDEL, United Kingdom, 2014, 100’
- ΤΑ ΑΓΑΘΑ ΚΟΠΟΙΣ ΚΤΩΝΤΑΙ/SA MEGET GODT I VENTE/GOOD THINGS AWAIT, Phie AMBO, Denmark, 2014, 96’
- ΜΙΑ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ/A NUCLEAR STORY, Matteo GAGLIARDI, Italy, 2014, 84’
- ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ ΤΟΥ ΓΕΡΑΚΙΟΥ/CECHANOK, Maziyar Moshtag GOHARI, Iran, United Arab Emirates, 2014, 72’
- ΑΠΛΑ ΦΑΤΟ: ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΠΑΤΑΛΗ ΤΡΟΦΗΣ/JUST EAT IT: A FOOD WASTE STORY, Grant BALDWIN, Canada, 2014, 73’
- ΜΗ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΚΟ/SEE NO EVIL, Jos DE PUTTER, Netherlands, 2014, 72’
- ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ /IN THE NEST OF TIME, Αλέξανδρος ΠΑΠΑΗΛΙΟΥ, Ελλάδα, 2014, 68’
- Μ' ΕΝΑ ΣΜΠΑΡΟ ΔΥΟ ΤΡΥΓΟΝΙΑ/LEAVING IS LIVING, Λώρα ΜΑΡΑΓΚΟΥΔΑΚΗ, Ελλάδα, 2014, 65’
ΜΟΥΣΙΚΗ & ΧΟΡΟΣ
- ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΣΤΟ ΚΑΣΤΡΟ/SUDAR U DVORCU/CASTLE CLASH, Arsen OREMOVIC, Croatia, 2014, 36’
- ΜΕΤΑΞΥ ΣΚΥΛΟΥ ΚΑΙ ΛΥΚΟΥ/BETWEEN DOG AND WOLF, Matt REID, United Kingdom, 2014, 91’
- ΤΟ ΑΠΟΜΕΣΗΜΕΡΟ ΕΝΟΣ ΦΑΥΝΟΥ: ΤΑΝΑΚΙΛ ΛΕ ΚΛΕΡΚ, AFTERNOON OF A FAUN: TANAQUIL LE CLERCQ, Nancy BUIRSKI, USA, 2013, 92’
- Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΣΕ 50 ΣΥΝΑΥΛΙΕΣ/OM DE WERELD IN 50 CONCERTEN/AROUND THE WORLD IN 50 CONCERTS, Heddy HONIGMANN, Netherlands, 2014, 94’
- ΚΑΤΑΚΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΙΝΑ/CONQUERING CHINA, Johan JONASON, Sweden, 2014, 70’
- ΧΟΡΕΥΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΗ ΜΑΡΙΑ/DANCING WITH MARIA, Ivan GERGOLET, Italy, Argentina, Slovenia, 2014, 75’
ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
- ΦΑΣΙΣΜΟΣ Α.Ε./FASCISM INC., Άρης ΧΑΤΖΗΣΤΕΦΑΝΟΥ, Ελλάδα, 2014, 83΄
- BURNING FROM THE INSIDE, Μάρσια ΤΖΙΒΑΡΑ, Ελλάδα, Γερμανία, 2014, 64΄
- ΠΟΛΥΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΜΕΡEΣ/BELOVED DAYS, Κωνσταντίνος ΠΑΤΣΑΛΙΔΗΣ, Κύπρος, 2015, 76΄
- WE ARE FUCKED, SUNSHINE!, Δέσποινα ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΠΟΥΛΟΥ, Γερμανία, 2014, 61΄
- ΠΥΡΠΟΛΗΣΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΚΑΛΗ ΣΥΚΙΑ - "ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑ" ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΝΑΖΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΚΑΤΟΧΗΣ/BURNING WOMEN AT KALI SYKIA BY GERMAN NAZIS, Τάσος ΜΠΙΡΣΙΜ, Ελλάδα, 2012, 30΄
- A HAIRCUT STORY, Δανάη ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ, Κύπρος, 2014, 75΄
- Ο ΘΕΟΣ ΔΕΝ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΚΑΡΑΜΕΛΕΣ/NO CANDIES FROM HEAVEN, Βαγγέλης ΚΑΛΑΜΠΑΚΑΣ, Ελλάδα, 2014, 73΄
- EXCISION, Βικτώρια ΒΕΛΛΟΠΟΥΛΟΥ, Ελλάδα, 2014, 54΄
- SAM ROMA - ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΣΙΓΓΑΝΟΙ/SAM ROMA- WE ARE GYPSIES, Μαρίνα ΔΑΝΕΖΗ, Ελλάδα, 2014, 39΄
- ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗ ΥΠΟΘΕΣΗ/A FAMILY AFFAIR, Αγγελική ΑΡΙΣΤΟΜΕΝΟΠΟΥΛΟΥ, Ελλάδα, Αυστραλία, 2014, 87΄
- ΓΚΕΛΑΣ/GELAS, Σπύρος ΑΜΟΙΡΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα, 2014, 25΄
- ΑΜΑΡΤΩΛΑ ΚΡΑΝΙΑ;/SINFUL SKULLS?, Μανώλης ΔΗΜΕΛΛΑΣ, Ελλάδα, 2014, 41΄
- Σ ΑΓΑΠΩ. ΕΛΟΓΟΚΡΙΘΗ!/ I LOVE YOU. CENSORED!, Φώτης ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ, Ελλάδα, 2015, 59΄
- ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ/ WHEN A SONG BEGINS, Γιάννης ΠΟΘΟΣ, Ελλάδα, 2014, 8΄
- LOWLAND, Μένιος ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ, Ελλάδα, 2014, 80΄
- SAMIOS, Μαρία ΓΙΑΝΝΟΥΛΗ, Ελλάδα, 2014, 8΄
- ΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΟΥ ΚΟΜΗΤΗ ΡΕΜΠΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ/THE COMET RIMBAUD PASSING OVER CYPRUS, Κώστας Νταντινάκης, Ελλάδα, Κύπρος/2014/53΄
- ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ/ CHALKEDON, Γρηγόρης ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ, Ελλάδα, 2014, 73΄
- ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ/ ME AND THE OTHERS, Θέλγια ΠΕΤΡΑΚΗ, Ελλάδα, 2015, 84΄
- ΔΙΩΝΗ/ DIONI, Θάνος ΨΥΧΟΓΥΙΟΣ, Ελλάδα, 2014,16΄
- ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΣΤΗ ΦΩΚΑΙΑ 1914/EVENTS IN PHOCAEA 1914, Ανιές ΣΚΛΑΒΟΥ & Στέλιος ΤΑΤΑΚΗΣ, Ελλάδα, 2014, 51΄
- ΤΑ ΘΗΛΥΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ/ THE GIRLS ARE HERE, Ναταλία ΚΟΥΤΣΟΥΓΕΡΑ, Ελλάδα, 2015, 45΄
- ΠΕΡΑΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΙ ΕΙΧΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΑΠΟ ΧΑΡΤΙ/AND I ALSO PASSED BY THERE AND HAD PAPER SHOES TO WEAR, Βασίλης ΛΟΥΛΕΣ, Ελλάδα, 2013, 91΄
- ΠΑΥΛΟΣ. ΕΝΑΣ ΑΣΥΝΗΘΙΣΤΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ/ PAVLOS. NO ORDINARY KING, Νίκος ΠΟΛΙΤΗΣ, Ελλάδα, 2014, 139΄
- FRAGILE, Μαρία ΛΕΩΝΙΔΑ, Ελλάδα, 2014, 12΄
- ON. OFF., Ομάδα Ντοκιμαντέρ Animart 2014, Ελλάδα, 2015, 14΄
- NON OMNIS MORIAR, Θεοδοσία ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΟΥ, Ελλάδα, 2015, 67΄
- ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΜΕΣ ΤΟ ΤΣΙΜΕΝΤΟ/ALIVE IN THE CONCRETE, Γιώργος ΓΚΟΥΝΕΖΟΣ, Ελλάδα, 2014, 14΄
- DAN GEORGAKAS-ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ ΤΗΣ ΔΙΑΣΠΟΡΑΣ/DAN GEORGAKAS- A DIASPORA REBEL, Κώστας ΒΑΚΚΑΣ, Ελλάδα, 2015, 53΄
- ΚΑΛΙΑΡΝΤΑ/KALIARDA, Πάολα ΡΕΒΕΝΙΩΤΗ, Ελλάδα, 2014, 58΄
- ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΥΛΟ/ THERE IS NO ASYLUM HERE, Μιχάλης ΚΑΦΑΝΤΑΡΗΣ, Ελλάδα, 2014, 102΄
- LITTLE ISLAND, Άγγελος ΨΩΜΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα, 2014, 12΄
- AGORA - ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ/AGORA - FROM DEMOCRACY TO THE MARKET, Γιώργος ΑΥΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα, Γερμανία, Κατάρ, 2015, 117΄
- ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ/PILGRIMS, Μαριάννα ΑΣΤΡΑΚΑ & Γιώργος ΦΩΤΙΑΔΗΣ, Ελλάδα, 2015, 42΄
- ΠΑΡΑΔΟΞΗ ΠΑΤΡΙΔΑ/ PARADOXICAL FATHERLAND, Νίκος ΑΣΛΑΝΙΔΗΣ, Ελλάδα, Γερμανία, 2014, 56΄
- ΕΛΝΤΑ, ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ/ELDA, A BIRTH, Χρίστος ΞΕΝΙΤΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα, 2014, 41΄
- OPPRESSION, Μυρτώ ΣΥΜΕΩΝΙΔΟΥ & Νίκος ΠΑΝΙΕΡΑΚΗΣ, Ελλάδα, 2014, 45΄
- ΠΑΠΟΡΙΑΣ/PAPORIAS, Στρατής ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ, Ελλάδα, 2015, 28΄
- DANCING TO CONNECT - ΧΟΡΕΥΩ ΑΡΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΩ/DANCING TO CONNECT, Λεωνίδας ΚΩΝΣΤΑΝΤΑΡΑΚΟΣ, Μαρία ΔΑΜΚΑΛΙΔΗ, Σταύρος ΠΕΤΡΟΠΟΥΛΟΣ, Ελλάδα, 2014, 15΄
- ΤΟ ΧΟΥΦΤΑΛΟ/ THE OLD CROCK, Χρίστος ΚΑΛΛΙΤΣΗΣ, Ελλάδα, 2014, 7΄
- ΕΣΥ ΝΑ ΜΕ ΘΥΜΑΣΑΙ/ ESY REMEMBER ME, Κωστής ΚΕΚΕΛΙΑΔΗΣ, Ελλάδα, 2014, 58΄
- NANA, Lara CHRISTEN, Ελλάδα, 2015, 39΄
- ΧΑΙΡΕ ΚΑΙ ΠΙΕΙ ΕΥ/ DRINK AND BE MERRY, Λένα ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ, Ελλάδα, 2014, 29΄
- ΜΕ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ/MEMORIES AND SONGS, Στέλα ΠΑΠΑΣΤΕΦΑΝΟΥ, Ελλάδα, 2014, 40΄
- WHAT POLITICA - ΜΙΑ ΑΠΟΛΙΤΙΚ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ/ WHAT POLITICA - A NON-POLITICAL FOOTBALL STORY, Τάσος ΑΛΕΥΡΑΣ, Ελλάδα, 2014, 60΄
- ΜΑΛΛΟΝ.../ MAYBE..., Άννα ΚΕΣΙΣΟΓΛΟΥ, Ελλάδα, 2015, 3΄
ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΧΟΥΜΠΕΡΤ ΖΑΟΥΠΕΡ
- ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΕΝ ΕΙΡΗΝΗ/WE COME AS FRIENDS, France, Austria, 2014, 105’
- Ο ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΤΟΥ ΔΑΡΒΙΝΟΥ/DARWIN'S NIGHTMARE, Austria, Belgium, France, 2004, 107’
- ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΟΥ ΚΙΣΑΝΓΚΑΝΙ/KISANGANI TAGEBUCH/KISANGANI DIARY, France, Austria, 1998, 45’
- ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΕΜΙΛ/ ON THE ROAD WITH EMIL, Austria, 1993, 30’
- ΜΟΝΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΑΣ/SEULES AVEC NOS HISTOIRES, France, 2001, 43’
ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΑΛΕΞΑΝΤΡΟΥ ΣΟΛΟΜΟΝ
- ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ: Η ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΗ ΜΑΣ ΣΥΝΤΑΓΗ/KAPITALISM RETETA NOASTRA SECRETA/KAPITALISM: OUR IMPROVED FORMULA, Romania, France, 2010, 77’
- ΟΙ ΣΟΦΕΡ ΤΗΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗΣ/APOCALIPSA DUPA SOFERI/APOCALYPSE ON WHEELS, Romania, 2008, 52’
- ΨΥΧΡΑ ΚΥΜΑΤΑ/RAZBOI PE CALEA UNDELOR/COLD WAVES, Romania, Germany, Luxembourg, 2007, 108’
- ΚΛΑΡΑ ΜΠ./CLARA B., France, 2006, 52’
- Η ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΗ ΛΗΣΤΕΙΑ/MARELE JAF COMUNIST/THE GREAT COMMUNIST BANK ROBBERY, Romania, 2004, 75’
ΑΦΙΕΡΩΜΑ: ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΕΣ ΦΩΝΕΣ ΤΟΥ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟΥ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ
- Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ/THE QUEEN OF SILENCE, Agnieszka ZWIEFKA, Germany, Poland, 2014, 80’
- 35 ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΑΛΑΣΝΙΚΟΦ/35 COWS AND A KALASHNIKOV, Oswald VON RICHTHOFEN, Germany, 2014, 87’
- ΠΕΠΕ ΜΟΥΧΙΚΑ - ΕΝΑΣ ΠΡΩΗΝ ΑΝΘΟΚΟΜΟΣ/PEPE MUJICA - LEKTIONEN EINES ERDKLUMPENS/PEPE MUJICA - LESSONS FROM THE FLOWERBED, Heidi SPECOGNA, Γερμανία, 2014, 94΄
- ΚΑΘΡΙΝ ΧΕΠΜΠΟΡΝ - Η ΑΠΙΘΑΝΗ ΚΕΙΤ/KATHARINE HEPBURN - THE GREAT KATE, Andrew DAVIES & Rieke BRENDEL, Γερμανία, 2014, 76΄
- ΠΝΕΥΜΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ/ SPIRIT BERLIN, Kordula HILDEBRANDT, Germany, 2014, 89’
- ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΕΣ/DIE MENSCHENLIEBE/THE HUMANITARIANS, Maximilian HASLBERGER, Germany, 2014, 99’
- Ο ΠΡΟΓΝΩΣΤΗΣ/THE FORECASTER, Marcus VETTER, Germany, 2014, 100’
- ΕΠΙΔΡΟΜΕΙΣ /RAIDERS, Alexander GENTELEV, Germany, Israel, 2014, 89’
ΣΧΟΛΙΑ
Εμφάνιση σχολίων