Πανόραμα 16: Το ωρολόγιο πρόγραμμα
Ξεκινά απόψε στο Άστορ στις 21.00, με την ταινία έναρξης, το "Afterimage" του Αντρέι Βάιντα, το φετινό -29ο- Πανόραμα Ευρωπαϊκού Κινηματογράφου, το οποίο θα διαρκέσει μέχρι και την Κυριακή 27 Νοεμβρίου και θα διεξαχθεί στους κινηματογράφους Τριανόν και Ααβόρα. Το ωρολόγιο πρόγραμμα των προβολών αναλυτικά:
ΤΡΙΑΝΟΝ
17 | ΠΕΜΠΤΗ
5.45 • Η ΚΟΡΗ ΤΟΥ ΡΕΜΠΡΑΝΤ / Rembrandt’s Daughter (2015, Ελλάδα, 85’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.30 • MELLOW MUD / Es esmu seit (2016, Λετονία, 106’). Σκηνοθεσία: Renars Vimba
9.30 • ΓΛΥΚΙΑ ΣΥΜΜΟΡΙΑ / Sweet Bunch (1983, Ελλάδα, 154’). Σκηνοθεσία: Νίκος Νικολαϊδης
18 | ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
6.00 • ΛΙΜΟΥΖΙΝΑ: ΚΩΜΩΔΙΑ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΩΝ / Limo: a comedy of misunderstandings (2013, Ελλάδα, 92’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • AFTERIMAGE / Powidoki (2016, Πολωνία, 98’). Σκηνοθεσία: Andrzej Wajda
10.00 • Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ / Zerkalo (1974, ΕΣΣΔ, 165’). Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
19 | ΣΑΒΒΑΤΟ
4.50 • ΠΡΟΓΡΑΜΑ ΤΑΙΝΙΩΝ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ ΤΩΝ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ ΤΗΣ HORME PICTURES ΚΑΙ ΤΟΥ NEW YORK COLLEGE (100’)
6.50 • ΕΝ ΟΝΟΜΑΤΙ ΤΟΥ ΠΑΤΡΟΣ / Nel nome del padre (1971, Ιταλία, 115΄). Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
9.10 • IT’S NOT THE TIME OF MY LIFE / Ernellaek Farkaseknal (2016, Ουγγαρία, 81’). Σκηνοθεσία: Szabolcs Hajdu
20 | ΚΥΡΙΑΚΗ
5.00 • ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΙΡΙΔΟΣ / The Colors of Iris (1974, Ελλάδα, 117’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
ΒΟΥΒΗ ΤΑΙΝΙΑ ΜΕ ΜΟΥΣΙΚΗ
7.15 • ΦΑΟΥΣΤ / Faust (1926, Δημοκρατία της Βαϊμάρης, 107’). Σκηνοθεσία: F.W. Murnau
9.15 • Η ΘΥΣΙΑ / Offret (1986, Σουηδία, Γαλλία, 149’). Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
21 | ΔΕΥΤΕΡΑ
6.00 • ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ / Dying in Athens (2006, Ελλάδα, 103’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • ΓΛΥΚΙΑ ΕΞΑΨΗ / Tatarak (2009, Πολωνία, 85’). Σκηνοθεσία: Andrzej Wajda
9.45 • ΣΟΛΑΡΙΣ / Solaris (1971, ΕΣΣΔ, 115’). Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
22 | ΤΡΙΤΗ
6.00 • ΟΙ ΑΠΟΓΟΝΟΙ / The Descendants (2011, ΗΠΑ, 115’). Σκηνοθεσία: Alexander Payne
8.15 • ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ: ΡΕΠΟΡΤΕΡ / Professione: Reporter (1975, Ιταλία, Γαλλία, Ισπανία, 124’). Σκηνοθεσία: Michelangelo Antonioni
10.30 • ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΜΑΔΡΙΤΗ / Mourir a Madrid (1963, Γαλλία, 85’). Σκηνοθεσία: Frederic Rossif
23 | ΤΕΤΑΡΤΗ
6.00 • ΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ / A Foolish Love (1981, Ελλάδα, 121’). Σκηνοθεσία: Γιώργος Πανουσόπουλο
8.15 • H ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ / La vie est a nous (1936, Γαλλία, 96’). Σκηνοθεσία: Jean Renoir, Jacques Becker, Jean-Paul Le Chanois, Jacques B. Brunius, Henri Cartier-Bresson, Maurice Lime, Pierre Unik, Andre Zwoboda
10.15 • ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ’36 / Days of 36 (1972, Ελλάδα, 105’) Σκηνοθεσία: Θόδωρος Αγγελόπουλος
ΑΑΒΟΡΑ
17 | ΠΕΜΠΤΗ
6.00 • ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ / I Dream of My Friends (1993, Ελλάδα, 114’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.15 • VIVA LA MUERTE (1971, Γαλλία, Τυνησία, 90’). Σκηνοθεσία: Fernando Arrabal
10.00 • ΠΟΛΙΤΗΣ ΡΟΥΘ / Citizen Ruth (1996, ΗΠΑ, 106’). Σκηνοθεσία: Alexander Payne
18 | ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
6.00 • NEBRASKA (2013, ΗΠΑ, 115’). Σκηνοθεσία: Alexander Payne
8.15 • ΑΥΤΗ Η ΝΥΧΤΑ ΜΕΝΕΙ / Edge of Night (2000, Ελλάδα, 112’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
10.30 • 24 WEEKS / 24 Wochen (2016, Γερμανία, 103’). Σκηνοθεσία: Anne Zohra Berrached
19 | ΣΑΒΒΑΤΟ
4.45 • Delivery (2004, Ελλάδα, 100’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.45 • ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΝΥΧΤΑ /Buongiorno, notte (2003, Ιταλία, 106’). Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
8.45 • ΝΟΣΤΑΛΓΙΑ / Nostalghia (1983, ΕΣΣΔ, 125’). Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
11.00 • ΛΑΣΠΗ ΣΤ’ ΑΣΤΕΡΙΑ /Wild River (1960, ΗΠΑ, 110’). Σκηνοθεσία: Elia Kazan
20 | ΚΥΡΙΑΚΗ
4.30 • ΚΡΥΦΗ ΕΡΩΜΕΝΗ / Vincere (2009, Ιταλία-Γαλλία, 128’). Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
7.00 • ΟΙ ΓΡΟΘΙΕΣ ΣΤΗΝ ΤΣΕΠΗ /I pugni in tasca (1965, Ιταλία, 108’). Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
9.00 • ΑΝΤΡΕΪ ΡΟΥΜΠΛΙΩΦ /Andrei Rublev (1956, ΕΣΣΔ, 205’). Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
21 | ΔΕΥΤΕΡΑ
4.45 • ΒΑΡΙΕΤΕ / Variete (1984, Ελλάδα, 100’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.30 • QUIT STARING AT MY PLATE / Ne gledaj mi u pijat (2016, Κροατία, Δανία, 105’). Σκηνοθεσία: Hana Jusic
8.30 • COLLECTOR / Kollektor (2016, Ρωσία, 75’). Σκηνοθεσία: Aleksey Krasovskiy
10.00 • ΚΑΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΑ / Once Upon a Time in Anatolia (2011, Τουρκία, Βοσνία-Ερζεγοβίνη, 157΄). Σκηνοθεσία: Nuri Bilge Ceylan
22 | ΤΡΙΤΗ
5.00 • Beautiful People (2001, Ελλάδα, 105). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.00 • IT’S NOT THE TIME OF MY LIFE / Ernellaek Farkaseknal (2016, Ουγγαρία, 81’). Σκηνοθεσία: Szabolcs Hajdu
8.30 • MY FATHER’S WINGS / Babamin Kanatlari (2016, Τουρκία, 101’). Σκηνοθεσία: Kivanc Sezer
10.30 • Στάχτες και Διαμάντια / Popiol i diament (1958, Πολωνία, 103’). Σκηνοθεσία: Andrzej Wajda
23 | ΤΕΤΑΡΤΗ
5.00 • ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΣΚΟΤΩΝΩ ΤΟΥΣ ΑΓΑΠΗΤΙΚΟΥΣ ΣΟΥ / I’m Tired of Killing Your Lovers (2002, Ελλάδα, 105’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.00 • MELLOW MUD / Es esmu seit (2016, Λετονία, 106’). Σκηνοθεσία: Renars Vimba
9.00 • ZOOLOGY / Zoologiya (2016, Ρωσία, Γαλλία, Γερμανία, 83’). Σκηνοθεσία: Ivan I. Tverdovskiy
10.45 • MOΝΤΕΡΝΟΙ ΚΑΙΡΟΙ / Modern Times (1936, HΠΑ, 87’). Σκηνοθεσία: Charlie Chaplin
24 | ΠΕΜΠΤΗ
5.30 • ΔΕΣΜΑ ΑΙΜΑΤΟΣ / Blood Ties (2012, Ελλάδα, 88’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
7.15 • GREEN HORSE RUSTLERS (2016, Τσεχία, 90’). Σκηνοθεσία: Dan Wlodarczyk
9.00 • Aaaaaaaah! (2015, Μεγ. Βρετανία, 79’). Σκηνοθεσία: Steve Oram
10.30 • ΤΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΤΟΥ ΕΓΚΛΗΜΑΤΟΣ / The Element of Crime (1984, Δανία, 104’). Σκηνοθεσία: Lars Von Trier
25 | ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
4.45 • ΜΕΛΟΔΡΑΜΑ; / Melodrama? (1980, Ελλάδα, 93’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.30 • HOUSE OF OTHERS (2016, Γεωργία, Ισπανία, Ρωσία, Κροατία, 103’). Σκηνοθεσία: Russudan Glurjidze
8.30 • THE LURE / Corki dancing (2015, Πολωνία, 92’). Σκηνοθεσία: Agnieszka Smoczynska
10.15 • ΣΤΑΛΚΕΡ / Stalker (1979, ΕΣΣΔ, 163’). Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
26 | ΣΑΒΒΑΤΟ
4.15 • ΤΑ ΟΠΩΡΟΦΟΡΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ / The fruit-earing trees of Athens (2010, Ελλάδα, 94’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.00 • ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥ ΙΒΑΝ / Ivanovo Detstvo (1962, ΕΣΣΔ, 84’). Σκηνοθεσία: Andrei Tarkovsky
7.45 • ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΨΥΧΗ (2016, Ελλάδα, 80’). Σκηνοθεσία: Νίκος Κορνήλιος
9.15 • TΟ ΑΓΟΡΙ ΣΤΗ ΓΕΦΥΡΑ / Boy on the Bridge (2016, Κύπρος, 90’). Σκηνοθεσία: Πέτρος Χαραλάμπους
11.00 • CREEPY / Kuripi: Itsuwari no rinjin (2016, Ιαπωνία, 130’). Σκηνοθεσία: Kiyoshi Kurosawa
27 | ΚΥΡΙΑΚΗ
4.00 • ΟΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΤΗΣ ΕΥΦΟΡΗΣ ΚΟΙΛΑΔΑΣ / The Idlers of the Fertile Valleys (1978, Ελλάδα, 118’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
6.15 • ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΜΕΛΙΣΣΙΟΥ / El Espiritu De La Colmena (1973, Ισπανία, 97’). Σκηνοθεσία: Victor Erice
ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ
9.00 • SWEET DREAMS / Fai bei sogni / Όνειρα γλυκά (2016, Ιταλία, Γαλλία, 134΄). Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
ΕΠΑΝΑΛΗΠΤΙΚΕΣ ΠΡΟΒΟΛΕΣ
ΑΑΒΟΡΑ
28 | ΔΕΥΤΕΡΑ
6.00 • ΕΡΓΕΝΗΣ / Bachelor (1997, Ελλάδα, 120’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.15 • Η ΩΡΑΙΑ ΚΟΙΜΩΜΕΝΗ / Bella addormentata (2012, Ιταλία, Γαλλία, 115’). Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
10.20 • ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΣΤΑ ΘΡΑΝΙΑ / Election (1999, ΗΠΑ, 103’). Σκηνοθεσία: Alexander Payne
29 | ΤΡΙΤΗ
6.00 • ΑΘΗΝΑ - ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ / Athens-Istanbul (2008, Ελλάδα, 103’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • ΠΕΘΑΙΝΟΝΤΑΣ ΣΤΗΝ ΜΑΔΡΙΤΗ / Mourir a Madrid (1963, Γαλλία, 85’). Σκηνοθεσία: Frederic Rossif
9.45 • ΠΛΑΓΙΩΣ / Sideways (2004, ΗΠΑ, 126’). Σκηνοθεσία: Alexander Payne
30 | ΤΕΤΑΡΤΗ
6.00 • Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ / The Woman Who Dreamed (1987, Ελλάδα, 105’). Σκηνοθεσία: Νίκος Παναγιωτόπουλος
8.00 • ΓΗ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ /Land and Freedom (1995, M.Βρετανία, Ισπανία, Γερμανία,
Ιταλία, Γαλλία, 109’). Σκηνοθεσία: Ken Loach
10.15 • ΑΙΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΙΜΑ ΜΟΥ / Sangue del mio sanguea (2015, Ιταλία, Γαλλία, Ελβετία, 106΄). Σκηνοθεσία: Marco Bellocchio
ΣΧΟΛΙΑ
Εμφάνιση σχολίων